Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 17,92 / Satış: 17,99
€ EURO → Alış: 18,32 / Satış: 18,39

Seçer, siyasi sorumluluğu taşıyamadı

Mustafa Yüksel
Mustafa Yüksel
  • 22.07.2020

Dün gerçekleşen MESKİ Genel Müdürlüğü’nün Temmuz ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın birinci birleşiminde Mersinlilerin aylardır tepki gösterdiği su faturaları konusunda kamuoyu baskısı ve Cumhur İttifakı’nın da desteğiyle nihayet beklenen indirim geldi.

Mersinliler aylardır sosyal medya hesaplarından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e su faturaları üzerinden sert eleştirilerde bulunuyor ve bu eleştirilerinde de gayet haklılardı.

Vatandaşın haklı tepkisine rağmen Başkan Seçer, Ocak ayı meclis toplantısında, “Benim MESKİ yatırımlarına ihtiyacım var; 2,5 milyar lira yatırım yapmam lazım. Bu rakamlar lüks daire sahiplerine dokunur. Fakir bağırsa hakkı vardır. Zengin bağırıyor, müteahhit bağırıyor. Vatandaş bağırıyor diye geri adım atmam. Yaptığımın doğru olduğuna inanıyorsam dikine dikine de gideceğim. Bu rakamlar lüks daire sahiplerine dokunur. İki yıl 4 eşit taksit yapıyoruz, yüzde 25 peşinat iskontosu yapıyoruz. Öde kardeşim. Benden yol, kanalizasyon iste, sel taşkını isteme ama ‘ben sana para vermem’ de. Olmaz. Yine de gözden geçiriyoruz. Eksiğimiz varsa düzeltiriz ama yoksa devam edeceğiz. Burada kararlıyım. Siyasi sorumluluğu da alıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak geldiğimiz noktada kamuoyu baskısına dayanamayan Başkan Seçer geri adım attı. İyi ki de attı. Çünkü mağdur olan vatandaştı. Dün gerçekleşen MESKİ toplantısında, pandemi nedeniyle artan su tüketimine bağlı olarak faturalarda yaşanan şikayetler dikkate alınıp, su tarifelerinde değişikliğe gidildi.

Buna göre, Mersin merkez ve ilçelerde daha önce 0-10 metreküp olan birinci kademe 0-15 metreküp, 11-20 olan ikinci kademe 16-30 metreküp, 21-75 metreküp olan üçüncü kademe 31-75 metreküp, dördüncü kademe ise 76 metreküp ve üzeri olarak belirlendi. Yoğun olarak tarım ve hayvancılığın yapıldığı Mut ve Bozyazı ilçeleri için ise su kademelerinde farklı bir değişikliğe gidildi. Mut ve Bozyazı’da su tarifesinde birinci kademe 0-30 metreküp, ikinci kademe 31-75 metreküp, üçüncü kademe 75 metreküp ve üzeri olarak belirlendi. Birim fiyat üzerinden alınan yüzde 50 oranındaki atıksu bedeli yüzde 45’e indirilirken, 1 metreküp su bedeli kadar alınan sabit bakım ücreti ise kaldırıldı.

6 ay önce ‘Geri atmam, siyasi sorumluluğu alıyorum’ diyen Başkan Seçer, bu sefer, ‘Bu şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi’ diye konuştu. Anlaşılan su faturaları yüzünden vatandaşın büyük tepkisini alan Başkan Seçer, halka rağmen bir şey yapılamayacağının farkına vardı. ‘Ben yaptım oldu’ mantığı Mersin’in ve Mersinlilerin bünyesine ters. Umarım Başkan Seçer, logo konusunda da geri adım atar. Çünkü o konuda vatandaşın büyük tepkisi var. Darısı logonun başına diyelim….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber