Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Bozdoğan: “Tarsus, Türkiye’nin nesnesi değil, öznesi haline gelecek”

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, meclis toplantısında yapımı devam eden ve hayata geçirmeyi planladıkları yeni projeleri anlattı. Bozdoğan, “kalıcı eserleri Tarsus’a inşa edip halka kazandırmanın gayreti içinde olduklarını ifade ederek, “Bu eserleri tesis ettiğimiz Tarsus, Türkiye’nin nesnesi değil, öznesi haline gelecek” dedi.

Bozdoğan: “Tarsus, Türkiye’nin nesnesi değil, öznesi haline gelecek”
  • 05.08.2020

Tarsus Belediye Meclisinin ağustos ayı olağan toplantısının birinci birleşimi, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan başkanlığında geçekleştirildi. Toplantıda, idareden gelen teklifler ve komisyon raporları görüşülerek karara bağlandı.

Dilek ve temenniler bölümünde konuşan Başkan Bozdoğan, hayata geçirecekleri ve yapım aşamasına gelen projelerini anlattı.

Antik Roma Yolu’nun devir protokolü imzalandı

Roma Yolu’nun devir protokolüne ilişkin açıklama yapan Başkan Bozdoğan, “1993 yılında Cumhuriyet Alanında tesadüf eseri bir kazı yapıldığında, M.S 1. yüzyılda Romalılar tarafından yapılan Antik Roma Yolu bulundu. 27 yıl atıl bir vaziyette bekletildi ve nihayet 27 yıl sonra yapılan proje çerçevesinde bugün Kültür Bakanlığıyla ortak imzayı attık. Kültür Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a emeklerinden dolayı ve buna katkı sağlayan tüm herkese teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Tarsus için çok anlamlı ve özellikle de kent tarihini kültür turizmine açan kapı olması bakımından çok önemliydi. Tarsus adına böyle bir protokol imzalanmasından da inanılmaz derecede mutlu oldum. İkinci olarak Vuslat Kent Meydanı Kleopatra Projesi ve Fuar Alanı projesi. Güçlü bir proje. Bununla ilgili olarak da daha önce mecliste dile getirmiştim, Anıtlar Kurulundan KUDEP Başkanımız Fevziye Kökdil ile birlikte özellikle kalp krizi geçirdiğim dönemlerde inanılmaz bir mücadele vermiştik. Kültür Bakanlığına gidip, yine Antik Roma Yolu gibi 26-27 yıl bir proje beklemesin diye bu projeyi bizim belediye adına yapacağımızı ve projelendireceğimizi söyledik. Şu anda da 2 önemli projemiz hazırlandı. Her ne kadar Covid sürecinde yaşasak da bu projeleri ortaya koyduk ve bir an önce çalışmaya başlayacağız. Tarsus adına da çok önemli bir proje bu” ifadelerini kullandı.

Kültür Merkezinin devir protokolünün hazırlanma aşamasına gelmesinde büyük katkı veren TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’a Tarsuslular adına teşekkür eden Bozdoğan, merkezin tadilatının belediye tarafından yapılacağını ve Tarsus Belediyesine tahsis edileceğini söyledi.

Tarsus Plajı konusunda da merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile istişare sonucunda yapılacak çalışmalarla iki ilçeye ait yerlerin ortaya çıkarılacağını anlatan Bozdoğan, “Böylece Tarsus plajına kavuşuyor. Bu da çok önemli bir proje ve yakın bir zamanda bunun da anlaşması yapılacak” dedi.

“Bu yıl UNESCO’ya adaylığımızı bitirmek istiyoruz”

Altaylılar Mahallesinde 47 dönüme Türkiye’nin en büyük spor kompleksinin yapılacağı projeyle ilgili de bilgi veren Bozdoğan, aynı mahallede kız ve erkek öğrenci yurdu ile bir kreş yapımı projesinin de Mimarlar Odası Tarsus Temsilciliği tarafından bitirildiğini kaydetti. Berdan Barajı civarında yapımı devam eden alt terapi merkezinin yıl sonuna kadar biteceğini bildiren Bozdoğan, “Diğer taraftan Saint Paul’un etrafındaki butik otel, UNESCO Evi, tanzim satış mağazası ve turizm danışmanlık yerinin tadilatına başladık. Eylül ayında da açılışını yapacağız. UNESCO Evi bizim için çok önemli, çünkü ne olursa olsun bu yıl UNESCO’ya adaylığımızı kesinleştirmek, bitirmek istiyoruz. Bununla ilgili de arkadaşlarımızın çok güzel çalışmaları var. UNESCO Evi’nde bir gala da düzenlenecek. Öte yandan, şelale civarında 20 dönüm Engelli Köyümüz ve 60 dönüm dini botanik bahçe çalışmalarımız başladı. Tarsus adına neler yapıldığını halkımın, herkesin bilmesini istediğim için bunları anlatıyorum” şeklinde konuştu.

“472 konutun kura çekimi 20 Ağustos Perşembe günü yapılacak”

Kent içinde gerçekleştirecekleri diğer projelerini de meclis üyeleriyle paylaşan Bozdoğan, Kubatpaşa Tarsus Kent Müzesinin açılışını da en geç Şubat 2021’e yapacaklarını söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarını da anlatan Bozdoğan, “472 konutun kura çekimi 20 Ağustos Perşembe günü yapılacak. 2021’in şubat ayında da ailelere teslim edilecek. Geldiğimizde temeli atılan bir yerdi. Sosyal medyada çok güzel şeyler yazdılar. Gerçekten de burada müdür arkadaşlara çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. İsmetpaşa kentsel dönüşüm ekibi oluşturuldu. Yüksek mühendis arkadaşlarımız, inşaat mühendisi arkadaşlarımız, harika mühendisi, mimar arkadaşımız, teknik ekip tamamen oluştu ve çalışmalara başladık. 35 milyon liralık asfalt ihalesi yapıldı. Zaman kaybetmek istemiyoruz. Bir an önce çalışmaya başlamak zorundayız. Bayramda başkan yardımcısı arkadaşlarımız ve müdürlerimiz Tarsus’un bütün köylerini gezdik, sorun belli zaten, yol sorunu, asfalt sorunu, yolların tozlu olması. Asfalt olayını vakit kaybetmeden 4 ekiple birlikte bu çalışmalara başlayacağız. En uzak yerlerden Boztepe’den başlayıp Tarsus’a kadar ineceğiz. 2 ekip yukarıda çalışırken, 2 ekip de Tarsus’ta çalışacak. Bin tane konteyner ihalesi yapıldı” ifadelerini kullandı.

Tarsus’un organik ürünlerinin satılacağı Organik Kooperatif Satış Merkezinin eylül ayında faaliyete geçeceğini belirten Bozdoğan, “Küçük tarım üreticileri ve süt üreticilerine desteğimizi daha fazla artıracağız. Özellikle peynir, süzme yoğurt, tereyağında yarı yarıya düşecek bir rakam ortaya çıkıyor. Burada hem küçük süt üreticisi memnun olacak hem de vatandaş memnun olacak” şeklinde konuştu.

“Tedbirlerimizi artıracağız”

Korona virüs (Covid-19) salgınıyla ilgili uyarılar da yapan Bozdoğan, Covid-19’un kolay kolay bitmeyecek bir süreç olduğunun altını çizdi. Sorunun bireysel değil, toplumsal olduğunu vurgulayan Bozdoğan, “Salgında 41’inci doktor arkadaşımızı kaybettik, 35 yaşında bir psikiyatri uzmanı ama kimsenin umurunda değil. Kurban Bayramında sahile hücum edenleri görmüşsünüzdür. Ne kadar kilometrelerce arabaların biriktiğine herkes şahit olmuştur. Süreç işliyor ve bu sürecin ekim ayında neler getirip götüreceğini bilemediğimizden dolayı belediye olarak buna toplumsal bir refleks göstermek için tedbirlerimizi daha fazla arttıracağız. Bugünden itibaren Tarsus’ta pandemi farklı bir boyuta da geldi. Bugün testler de başladı Tarsus’ta. Bitmekte olan bir hastalık değil, tam tersi devam eden ve yarın daha farklı açıdan tıbbi olarak da nöropati gibi veya başka organ tutuluşu gibi ortaya çıkacak olan ciddi bir hastalık ortaya çıkıyor ve tablo çok fazla değişti. Bir o kadar da ekonomik sıkıntılar ortada. Neticede bu, vatandaşlarımızın canıyla uğraştığı bir dert ve burada her türlü fedakarlığı belediye olarak elimizden geldiğince yapacağız” diye konuştu.

Atıl vaziyetteki Bağlar Spor Salonunun üreten tekstil atölyesine dönüştürüleceğini ve 120 kişinin iş sahibi olacağını söyleyen Bozdoğan, “Bizi biraz güçlü kılan bazı şeyler oldu. 14 milyona gitmeyen bir yerin yaklaşık 25,5 milyona ihale edilmesi göreve gelmeden önce 15 aylık 82 milyon olan ciro açığının göreve geldikten sonra ki 15 aylık dönemde 8 milyon ciro fazlalığına dönmesi bizim elimizi biraz daha kuvvetlendiriyor” ifadelerini kullandı.

“10 bini aşkın kişinin istihdam edileceği Tarsus OSB’nin tamamlanması için tüm desteği vereceğiz”

Tarsus Organize Sanayi Bölgesinden (OSB) aldıkları 100 dönümlük alanın taksitlerini aralık ayının sonuna kadar bitireceklerini kaydeden Bozdoğan, şöyle devam etti: “10 binden fazla kişiye iş kapısı olacak bu yerin bir an önce açılması için tüm dönümlerin satıldığına ve 2. etabın da başlayacağına dair umut verici, sevindirici gelişmeler var. Bunlar Tarsus adına gerçekten çok önemli. Tarsus OSB’nin kısa sürede tamamlanması için tüm desteği vereceğiz.”

“Langen’le hem bizi hem onları ekonomik anlamda güçlü kılacak projelerin ortaya konulmasını istiyoruz”

Langen’le artık sadece sosyal, kültürel aşamada değil ekonomik olarak bir iş birliğinin olması gerektiğini de vurgulayan Bozdoğan, “Artık geçmişte gezip görülecek ya da sosyal, kültürel olarak birbirimize güç vereceğimiz bir kardeşliğin anlayışı değil, ekonomik olaraktan hem onları güçlendirecek hem bizi güçlendirecek projelerin ortaya konulması gerekiyor. Tarsus, Türkiye’nin nesnesi değil, artık öznesi olacak bir kent. Tarsuslu olmanın ve Tarsus’ta yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu biliyorum. Her gittiğim yerde tek konuştuğum olgu Tarsus. Ortak tek payda Tarsus. Biz Tarsus Belediyesi olarak ne yapabiliriz bunun peşindeyiz. Yaptığımız işlerle bu kentte gerçekten eser bırakmak zorundayız ve bu eserlerle de hepimiz övüneceğiz. Sadece bizler değil, çocuklarımız da torunlarımız da övünecek. Üzerimizde bu sorumluluk var” dedi.

Meslektaşı tarafından öldürülen doktor, gözyaşlarıyla toprağa verildi
Mersin’de aynı sağlık merkezinde birlikte görev yaptığı meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürülen Dr. Ahmet Dikmen, gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.
MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Ek Servisi hizmete açıldı
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi içerisinde, hayırsever Bülent Sarpkaya’nın destekleriyle yaptırılan 8 yataklı ek servis törenle hizmete...
Şifa kaynağı olacak keçiboynuzu fidanları toprakla buluştu
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin geçen hafta Mersin'de "Keçiboynuzu şifa kaynağı oluyor" projesi kapsamında üreticilere dağıtımını yaptığı fidanlar toprakla...
Prof. Dr. Kakaç: “Nükleer santraller temiz bir gelecek demek”
Türkiye, Mersin’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) ile elektriğinin yaklaşık yüzde 10’luk bölümünü “temiz enerji” kaynakları arasında gösterilen nükleer enerjiden karşılamaya hazırlanıyor. Akkuyu NGS’nin inşaatı...
Akkuyu NGS’nin 1’inci güç ünitesinde iç koruma kabuğunun 4. katmanı kuruldu
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci güç ünitesinin reaktör binasına, nükleer güç santrallerinin güvenlik sisteminin ana unsurlarından biri olan iç koruma...
Vali Su: “Ülkemizde teknoloji alanında çok güzel işler başarıldı”
Bu yıl 21–26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul’da 13 bin yarışmacının katılımıyla gerçekleşen TEKNOFEST yarışmalarına Mersin’den katılarak 1 ikincilik...
Akdeniz Belediyesinden meme kanseri farkındalık etkinliği
Akdeniz Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Akdenizli kadınların katılımıyla gerçekleşen bir farkındalık etkinliği...
Başkan Gültak’tan Milli Sporcu Miray Ulaş’a destek sözü
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersinli Paralimpik Milli Sporcu Miray Ulaş’ın, İtalya’da düzenlenen Para Yelken Dünya Şampiyonasından bronz madalya...
Mersin’deki doktor cinayetinde ‘tutanak’ iddiası
Mersin'de sağlık ocağında bir doktorun meslektaşı tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürüldüğü cinayetin 'tutanak' yüzünden işlendiği ileri sürüldü.
Mersin’de TURKOVAC Faz-3 çalışmaları başladı
Türkiye’nin, korona virüse karşı (Covid-19) geçen yıl başlattığı yerli aşı çalışmalarında yeni bir aşamaya daha geçildi. Pilot il olarak...
6 yeni muz çeşidi geliştirildi, çiftçi yüzde 30 fazla kazanacak
Erdemli'de bulunan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 2’si açıkta, 4’ü ise örtü altında olmak üzere 6 yeni muz...
Mersin’de doktor, meslektaşını pompalı tüfekle vurarak öldürdü
Mersin’de bir doktor, aynı sağlık merkezinde görev yaptığı meslektaşını pompalı tüfekle vurarak öldürdü.
HDP’Lİ KUŞ, SADECE YUMUŞAK BİR SİTEMLE, “1 YILDIR YAPILMAYAN KANALİZASYON YÜZÜNDEN BİR KIZ ÇOCUĞU ÖLDÜ” SEÇER, “MEZİTLİ BELEDİYESİNİN İMAR ÇALIŞMALARINI BEKLİYORUZ”
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde söz alan HDP'li meclis üyesi Bedriye Kuş, Başkan Vahap Seçer'e; yapılmayan hizmet yüzünden bir kız çocuğunun...
Evlerden hırsızlık yapan kadın önce güvenlik kamarasına ardından polise yakalandı
Mersin'de evlerden hırsızlık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan kadın, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Güvenlik kameraları tarafından evlere giriş ve çıkış anı görüntülenen...
Gültak’tan ‘nakliyeciler sitesi’ için destek
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, yasayla Mersin Büyükşehir Belediyesine geçen Huzurkent Nacarlı’da bulunan Akdeniz Belediyesine ait 94 dönümlük araziyle ilgili...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber