Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 16,36 / Satış: 16,42
€ EURO → Alış: 17,50 / Satış: 17,57

AKDENİZ ‘GÜLTAK’ İLE DÖNÜŞÜYOR

Mustafa Yüksel
Mustafa Yüksel
  • 09.08.2020

Bir dönem terör olaylarıyla anılan Mersin’in şirin ve güzel ilçesi Akdeniz, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile birlikte güzel günler yaşıyor.

Akdeniz, Başkan Gültak ile hem değişiyor hem de dönüşüyor. İlçeye katma değer sağlanıyor. Başkan Gültak’ın 15 aylık görev süresince Akdeniz’de değişim, dönüşüm, yenilenme ve kalkınma hamlesi başlatıldı. Akdeniz’in kaybedilen 20-25 yılını geri kazanmak için her alanda hizmet atağı başladı.

Göreve geldiğinde borç batağı bir belediye devralan Gültak, onca borca rağmen hem yatırımlarına devam ediyor hem de borcu yavaş yavaş eritiyor. Gültak aradan geçen 15 aylık süreçte 22 milyon TL borç öderken, diğer yandan Akdeniz’e de çok sayıda proje kazandırarak adeta kısa sürede Akdeniz’i dönüştürdü.

Gültak, 15 aylık sürede Ankara’da bakan ve bürokratlarla birebir görüşerek 1 yıl içinde Ankara’dan Mersin’e; Millet Bahçesi ve Çay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi başta olmak üzere; yaklaşık 300 milyon TL yapım maliyetli projeler sağladı.

Akdeniz’e her geçen gün değer katan Gültak ile birlikte Akdeniz yeni bir hikaye yazıyor. Gültak, dili, inancı, etnik kökeni ne olursa olsun, hiçbir ayırım yapmadan Akdeniz ilçesinde yaşayan tüm gönüllere, bam tellerine dokunuyor. Çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar çatışmalarla, biber gazları ve TOMA’larla gündeme gelen Akdeniz’de artık huzur, barış, kardeşlik, değişim, dönüşüm ve yatırım var.

Akdeniz’de artık terör değil, spor, sanat, kültür, yatırım ve ekonomi konuşuluyor. İlçe halkı artık daha mutlu ve daha huzurlu. Terörün artık adı anılmaz oldu. Bir zamanlarda polisin giremediği mahallelerde Başkan Gültak gece yarılarına kadar ziyaretlerde bulunup halkın takdirini kazanmaya devam ediyor. Vatandaşların gönlünü kazanan Gültak yaptığı yatırım ve projelerle de ilçeye katma değer katıyor.

TOKİ tarafından Çay Mahallemizde başlayan ‘Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’ Covid-19 salgınına rağmen aralıksız sürüyor. Ataş yerleşkesi içinde, ilk etapta 20 blok halinde 416 konut; ikinci etapla birlikte toplam 684 daire yapılacak. Bu proje hem bölgeye hem de bölge halkına ekonomik olarak büyük bir katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra Bahçe ve Barış mahallelerinde başlatılacak kentsel dönüşüm projesi için de çalışmalar sürüyor.

Yine Başkan Gültak’ın yoğun Ankara temasları sonucunda, Turgut Reis Mahallesi riskli alan edildi. Bu doğrultuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca saha çalışmalarına başlandı. Yine terörle anılan Pazar Sokağı olarak bilinen 142. Cadde güzel bir yatırımla cazibe merkezi oldu. Projesi sayesinde; mahalle sakinleri, pazarcılar ve bölgedeki esnafımız; her yönüyle zengin, canlı, estetik ve düzenli bir caddenin yanı sıra, rahatlıkla alışverişlerini yapabildikleri modern ve cazip bir pazaryerine kavuştu.

Gültak’tan önceleri adeta unutulan Kazanlı ve Karaduvar mahallelerinin de Gültak ile birlikte kaderi değişti. Karaduvar Limanı’nda mendirekler ile kapasite arttırılacak, iç derinlik sağlanarak Çamlıbel’de konuşlanan profesyonel gemilerin Karaduvar’a gelmesi sağlanacak. Karaduvar sahili ve balıkçı barınağında, bakım ve yenileme çalışması başlatıldı.

Aslında Başkan Gültak’ın 15 ayda yaptıklarını yazsam buraya sığmaz. 15 aylık kısa bir sürede bunları yapan Gültak, 3.5 senede neler yapmaz. Gecesiyle, gündüzüyle kendisini sevdalısı olduğu ilçesine adayan ve “Sevdamız Akdeniz” parolasıyla yola çıkan Gültak aradan geçen 15 aylık süreçte sevdasını kanıtlamış oldu. Ne diyelim, darısı diğer başkanlara…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber