Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 16,65 / Satış: 16,72
€ EURO → Alış: 17,36 / Satış: 17,43

ŞİRAZESİ KAYMIŞ KİBİRLİ BAŞKAN

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 14.09.2021

“Şirazesi kaymak” diye bir deyimimiz var Türkçede

Esasında ciltçilik, matbaacılıkta geçer asıl anlamı ama dilimizde de yakıştırma olarak yaygın olarak kullanılır ve genellikle de siyasette karşımıza çıkar.

Şiraze; ciltçilikte, sayfaları birbirlerine yapıştırmak için kullanılan kumaş, kağıt ya da tülbent parçasıdır. Eğer şiraze düzgün olmazsa sayfaların düzgün olması mümkün değildir. Bunlar birbirine yapışır ama sayfalar ve dolayısıyla ciltlediğiniz her neyse, o artık sarmal çıkılan bir merdiven gibi yamulma eğilimi gösterecektir.

Bu bakımdan,” Şirazesi kaymış”, “dengesiz” olarak düşünülen kişilere de söylenir ve bu bir yakıştırmadır.

Dediğim gibi siyasiler için daha sık kullanılır. En çok maske kullanan kişilerdir nitekim siyasiler…

Seçim zamanı bir siyasi karakter çıkar; düzgün konuşur, fikirleri, projeleri gelecek vadeder, halktan biri gibidir, sevecendir, siyasi dilden imtina eder, kibirden eser yoktur vs.

Seçersiniz; sonra bir bakmışsınız ortada pek bir icraat yok… Düzgün konuşmadan eser yok… Fikirleri, projeleri hep havada kalmakta… Halktan biri gibi değil, halkı dizayn etme gayretinde olan biri olmuş… Sevecenliği gitmiş, surat asık ve aba altından sopa göstermeler mi dersin, azarlamalar mı dersin… Tek yaptığı şey siyasettir ve en kötüsü de fena halde KİBİRLİDİR artık…

ŞİRAZESİ KAYMIŞTIR anlayacağınız…

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in son zamanlardaki hali, hareketleri, tavrı, duruşu, bakışı ciddi bir örnektir…

Seçim öncesindeki her hal-hareket, tavır ve duruşundan eser yok!..  Kucaklayıcılığından eser yok!.. Denge gözetmiyor artık. ŞİRAZESİ KAYMIŞ anlayacağınız ve en kötüsü de fena halde KİBİRLİ olmuş.

Geçtiğimiz hafta büyükşehir meclisinde esnafı azarladı, (üstü açık ya da kapalı olarak yorumlayabilirsiniz,) tehdit etti.

Çarşı esnafı; Vahap Seçer’in, “Şehrin trafiğini ve otopark sorununa büyük ölçüde çözüm olacak önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz” diyerek başlattığı ama sonrasında kaldırdığı Parkomat sisteminin yeniden uygulamaya konulmasını istedi, meclise katıldı bazıları ve konu gündeme geldiğinde de Seçer, “Esnaf Dernekleri Başkanlarını buradan kınıyorum. İşte burada yüzlerine söylüyorum. Hepinizi kınıyorum. Bu şekilde problemleri çözemezsiniz arkadaşlar. Siz bu şekilde beni ikna edemezsiniz. Aksine tam tersine işler süreç. Burada beni baskı altına alarak kararımı değiştiremezsiniz” dedi.

Bu esnaf ki, pandemi sürecinde fena halde ekonomik anlamda canı yandı. Hani esnaf baş tacıydı?

İkinci bölgeden çıkmayan ve Çay, Çilek, Güneş, Siteler, Karacailyas gibi mahalleleri unutan Vahap Seçer, artan baskı ve yapılan haberler üzerine geçtiğimiz günlerde Çay mahallesine gitti. Orada vatandaş uzun zamandır MESKİ’den kaynaklı yol sorunu yaşıyordu ve de zaten kızgınlardı.

Ama vatandaşın kızgın olmasına daha da kızmış olacak ki  Vahap Seçer, bir kahvehanede okey oynayan halka bu kızgınlığını kustu adeta…

“Sessiz olun… Okey oynayanlar da bıraksın oynamayı… Belediye başkanı gelmiş buraya, herkes haddini bilsin…” dedi.

ŞİRAZENİN KAYMASI durumunun en sert örneği sanırım. Ve de KİBİRLİ olmanın geldiği son nokta!..

***

Bakın Vahap Seçer’in aslında bu acı durumu belediye ve parti işleyişinde de kendini gösteriyor.

Sürekli olarak kurmay kadro yenilemeleriyle gündeme geldi başlarda.

Binlerce işçiyi çıkardı kimsenin gözünün yaşına bakmadan; “Fazlalıklardı” dedi ama daha fazlasını aldı işe…

Birçok parti ilçe yönetim kadrosuyla uğraştı; kimileri istifa etti, kimileri görevden alındı…

Meclis üyelerini taktı kafaya; kimileri disipline verildi birçok kez, kimileri uyarıldı; aba altından sopa gösterilerek…

Kendi partisinden seçilmiş ilçe belediye başkanlarıyla uğraştı, uğraşmakta.

Hatta gündemi fena halde sarsan söylem ve haberlere göre, önümüzdeki yerel seçim için şimdiden kolları sıvadı; kendisince bir taktik planı hazırladı…

Buna göre, Akdeniz Belediyesi için şu an Basın Yayın Daire Başkanı olan Bedrettin Gündeş’i, Mezitli için ise, Tarsus’tan arkadaşı, eski Tarsus İlçe Emniyet Müdürü ve şu anda da Büyükşehir’in Genel Sekreteri Olcay Tok’u hazırlamakta.

Ne şekilde geldi? Ne oldu? Olanlar ortadayken nasıl gider? Cevap bellidir elbet! Azardan, tehditten nasibini alan esnaf, vatandaş haykırıyor sonuçta: “Sen bizi azarlamak, bağırmak çağırmak için mi geldin göreve?..”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber