Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

Kalıbını basan adam: GÜLTAK

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 23.09.2021

Son 20-30 yıldır Mersin’de gerek büyükşehir gerekse ilçe belediyede görev yapmış belediye başkanlarına, seçimler öncesi sorulan basmakalıp soru, “Sizce Mersin’in en önemli sorunu nedir?” sorusu oldu.

Bu basmakalıp soruya da yine basmakalıp cevap verdi hep adaylar ve çözüm yanıtı da yine aynı oldu; “Çarpık yapılaşma var. Mersin’in acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı var…”

Peki ne oldu sonra?

Sahiden de Mersin’i “Dünya Kenti” yapacak bu proje için basmakalıp cümle kuran bu kişiler, kalıplarını basmaları gerekirken, geri dururlar.

Bakın, kayıtlarda duruyor hala o basmakalıp sözler!

Rahmetli Okan Merzeci’nin bu kent için önemli dönüşümler gerçekleştirdiğini düşünenlerdenim.

HALİL KURİŞ

Merzeci’nin ölümü üzerine 1997 – 1999 yılları arasında görev yapan Halil Kuriş, “Kentimiz için kaçınılmaz hale gelen bölgesel kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilecektir. Bu sayede de neredeyse uçurum halini almış olan bölgesel sosyal farklılıkları ortadan kaldırmayı düşünüyoruz” demişti.

MACİT ÖZCAN

1999 yılında Macit Özcan seçildi ve tam 15 yıl görev yaptı. Özcan’ın döneminde şöyle bir haber var bakın: Mersin, yönünü kentsel dönüşüme çevirdi.  Yüzde 30’unda çarpık kentleşmenin gözlendiği Mersin’de Büyükşehir, Akdeniz ve Yenişehir belediyeleri ile  TOKİ  arasında imzalanan bir anlaşma gereği Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinde pilot olarak kentsel dönüşüm çalışmaları başlatılacak. Büyükşehir  belediyesi, bu bölgelerdeki evler yıkılarak okul, cami, hastane, yeşil ve spor alanlarını barındıran yeni yerleşim yerleri oluşturulması hedefleniyor.

BURHANETTİN KOCAMAZ

2014 – 2019 arası bir dönemliğine seçilen Burhanettin Kocamaz da Mersin’in yüzde 80’nine yakınında kentsel dönüşüm gerektiğini belirterek, “Sağlıksız yapılar var. Biz 1/5000’lik planı yaparken mümkün olduğu kadar yeni çarpık yapılaşmaya izin vermeyelim düşüncesi ile bazı radikal kararlar almıştık. Zaten bir kenti adam etmek istiyorsanız, radikal kararlar alıp onu uygulamak mecburiyetindesiniz” şeklinde ifadesi var.

VAHAP SEÇER

Ve 2019’da seçilen Vahap Seçer;  aday çalışmaları esnasında, Çay, Çilek, Güneş, mahallelerini kast ederek, “Bizim o bölgelerde ivedilikle kentsel dönüşümü uygulamamız lazım” demişti. Seçer ayrıca, video konferans yöntemiyle katıldığı Büyükşehir Kent Konseyleri 3’üncü Toplantısı’nda deprem farkındalığına ilişkin, “İmkanlar dahilinde bütün belediye başkanları gibi ben de kentsel dönüşüm ve gelişim projelerin hayata geçirilmesinden yanayım” şeklinde konuşmuştu.

“Kalıplı kalıplı” adamlar hepsi.

Farklı ufak pürüzlerin dışında genelde siyasete kurban gitti biliyor musunuz bu kentsel dönüşüm projeleri…

Oy kaygısı, cesaretsizlik, baskı vs.

Kalıbını basacak biri lazımdı bu projenin hayata geçmesi için, o da çıkageldi nihayetinde:

MUSTAFA GÜLTAK

Seçim öncesi o da kurdu basmakalıp cümleyi ve dedi ki: Akdeniz ilçesi çarpık yapılaşma açısından en sorunlu ilçe. Her şeyden önce kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi gerekiyor. Akdeniz’de başlayacak dönüşüm, kentin tamamına etki edebilir.

Gelinen noktaya baktığımızda Gültak Başkan elini taşın altına koydu; ne yaptı etti, dönüşümün fitilini ateşledi, ateşin altını harladı ve ciddi yol aldı. (Aslında Sayın Gültak tüm bu girişimleri öncesinde her mecrada başta Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm kenti yönetenlere çağrıda da bulundu, “Gelin bu dönüşümü birlikte koordineli bir şekilde gerçekleştirelim” diye ama nedense gene kimse aldırış etmedi. Sanırım kimse inanmadı. Zira 25-30 yıldır başarılamamış ve hayal olarak bünyelere yerleşmiş bir dönüşüm bu!..)

Çay Mahallesinde 142 dönüm arazi üzerinde 415 konutun inşası tamamlanmak üzere ve ek olarak 300 konut daha yapılacak.

Barış Mahallesinde ilk kazma vuruldu. 415 konut yapımına başlandı ve halka kira destekleri ödenmeye başlandı.

Çilek, Turgut Reis, Bahçe Mahalleleri gibi başkaca mahallelerde de önümüzdeki süreçte bu kentsel dönüşümler sürecek.

Ve şundan emin olun ki, bu örnekler kentin ihtiyacı olan diğer mahallelerine de yayılacak. Yani başta Büyükşehir olmak üzere diğer ilçe belediyeler de harekete geçecek, geçmeli de zaten!

İmar planları tamamlanmış, 100 binliği, 5 binliği ve binlikleri tamamlanmış, kentsel dönüşümü bitmiş bir Mersin’i düşünsenize…

Hayal gibi gelebilir birçoklarına ama bakın kentsel dönüşüm de hayaldi. Bize lazım olan basmakalıp cümleler kuranların sonrasında kalıplarını ortaya koymaları; tüm cesaretleriyle, kaygısızca, korkusuzca… Tıpkı Mustafa Gültak gibi…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ