Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 16,36 / Satış: 16,42
€ EURO → Alış: 17,50 / Satış: 17,57

BAŞKAN GÜLTAK İLE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 04.11.2021

Mersin’in özellikle bazı alanlarda gelişememiş olmasında kenti yönetenlerin, siyasilerin, kent ekonomisinin lokomotif bazı kurum ve kuruluşların rolü olduğunu düşünenlerdenim…

Günü kurtarma adına projeler üretilmiş misal, ama yine de gün yarım kurtarılmış…

Siyasiler sözler vermiş; sözler havada kalmış ya da gene yarım tutulmuş, eksik bırakılmış…

Kentin ekonomisinin lokomotif kurum-kuruluşları rutinin dışına çıkamamış, geri durmuşlar…

Anlayacağınız her zaman “Dostlar alışverişte görsün” şeklinde hareket etmişler. Dostlar alışverişte görmüş görmesine de heybenin boşluğunu da pek kimse fark etmemiş.

Bu kent için çalışan, çabalayan büyük emek ve mesai harcayan, hizmet üretenlerin de önüne ket vurma gayretine girmiş bazıları…

Hizmet deyince akla öncelikle belediyeler, o belediyelerin başkanları geliyor tabii.

Başa dönecek olursak da; eğer bu kentte birçok sorundan bahsediyorsak en büyük zayıf karne onlarınki oluyor.

En son yapılan yerel seçimlerin üzerinden 2 buçuk yıl geçti ve karnelerdeki notlar nasıl olacak? Bunu önümüzdeki yerel seçimlerde göreceğiz.

Bu noktada da başkanların neler yaptıklarını, hangi projeleri hayata geçireceklerini vatandaşa anlatmaları gerek. Bunun da aracıları basın mensupları. Sadece gönderilen bültenleri yayınlatmak olmaz. Özel toplantılar tertip etmeleri gerek. Tabii basının karşısında sadece hizmetleri anlatmak da olmaz. Gazetecilerin de kamuoyu adına sorular sormasına izin vermek gerek.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, bu anlamda örnek olmasını dilediğimiz toplantıyı yaptı. Çıktı basın mensuplarının karşısına hizmetlerini, projelerini anlattı. Sorulan sorulara da içtenlikle cevap verdi.

Öncelikle ben kendi adıma tebrik ve teşekkür ediyorum… Emeği geçen herkesi de kutluyorum… Ve yineliyorum; umarım başta büyükşehir belediye başkanı olmak üzere diğer başkanlara da örnek olur.

Peki, toplantıda neler anlattı Sayın Gültak?..

Soru-cevap kısmıyla birlikte yaklaşık iki saat sürdü toplantı ve hayata geçirdikleri, önümüzde kalan zaman diliminde yapacakları birçok projeyi anlattı.

Bunlara girmeyeceğim çünkü benim önemsediğim, “Kentsel Dönüşüm”

Çünkü ben 30 yıldır duyarım bu kentsel dönüşüm mevzusunu. Çok konuşuldu, bazı zamanlar projeler hazırlandı filan ama olmadı. Ve ben her çalıştığım meslek mecramda gündeme getirdim, yazdım-çizdim, konuştum.

Tabii burada; “Kentsel veya yerinde dönüşümü Gültak değil, iktidar partisi yapıyor” diyebilirsiniz. Zaten dendi de.

Dönüşümler Akdeniz ilçesindeki bazı mahallelerde gerçekleşiyor, gerçekleşecek. Gültak, Akdeniz ilçesinin Belediye Başkanı.

Bu arada ben üzüm yerim kardeşim; bağcıyı, toplayanı, satanı dövmem. Hem bu üzüm ki, bugüne kadar Mersin’de yetiştirilmiş en lezzetli üzüm…

Adam proje hazırlamış gitmiş, geri göndermişler.. Bıkmamış, tekrar proje hazırlamış gitmiş-gelmiş sonunda bir ışık görmüş. Bir süre öncesine kadar Mersin Milletvekili de olan, Sayın Lütfi Elvan’la birlikte taşın altına ellerini sokmuşlar ve nihayetinde ciddi bir adım atılmış. Gelinen noktada ise Çay Mahallesindeki konutlar artık bitti denilebilir. Barış Mahallesinde yıkımlar başladı, başka mahalleler için de projeler hazırlanıyor.

Bakın bu üzüm ki; Mersin’in çehresini değiştirecek. Akdeniz’de imar sorunlarının çözüm odağı olacak. Ekonomisi canlanacak. Ve emin olun; örnek teşkil edecek.

“Akdeniz, Mersin’in kalbi” diyor Sayın Mustafa Gültak. Doğru. İlk yerleşim mahallelerini, yerleşik hayata geçen göçü, limanı, serbest bölgeyi, sanayiyi, kamu kurumlarını, önemli işler ortaya koyan esnafın çoğunluğunu düşünecek olursak; hakikaten de Mersin’in kalbi oluyor Akdeniz ilçesi…

Ben, Sayın Gültak’ın yaptıklarıyla; tamamen tıkanan damarlara iyi bir bypass operasyonu yaptığını, tıkanmakta olan bazı damarlara da yine iyi bir anjiyo işlemi uyguladığını düşünüyorum.

Geçmişte yapılan günü kurtarma operasyonları değil de geleceği düşünerek hayata geçirilen operasyonlar bunlar.

Alışverişte görüyorum kendisini ve heybesini göstermekten de geri durmuyor, bakıyorum heybe dolu…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber