Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,27 / Satış: 18,35

Başkan Gültak; hayal etti, peşinden koştu, başardı

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 02.06.2022

Daha önce de yazdım, şimdi de yazıyorum ve emin olun ileride tekrar tekrar yazacağım. Zira, kentin kaderini değiştirecek bir hizmettir bu!..

Kentsel dönüşümden bahsediyorum. 30-40 yıldır Mersin için ‘Hayal’ diye nitelenen dönüşümden bahsediyorum. Herkesin de bahsetmesi lazım zaten…

Heyecan duyuyorum; herkesin de duyması lazım zaten…

Mersin’in geleceği için, kaderinin değişeceği için gurur duyuyorum; herkesin duyması lazım zaten…

Dediğim gibi 30-40 yıldır konuşuldu bu konu ve düşünün o kadar uzun yıllar öncesinin sorunuydu ve üzerinden bunca zaman geçti.

Herkes konuştu, kimileri sözler verdi, kimileri proje hazırladı, kimileri karşı çıktı, kimileri korktu, cesaret edemedi, kimileri tehditlere boyun eğdi vs…

Peki şimdilerde ne değişti? Biri çıkageldi ve bırakın elini kalıbını taşın altına koydu, “Benim hayalimdir bu dönüşüm; varsın o taşın altında ezileceksem ezileyim” dedi.

Kimdi bu hayalinin peşinden koşup, işi kotaran kişi?

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak…

Zaten dönüşüm Mersin’in kalbinden başlamak zorundaydı ve orası da Akdeniz ilçesi! Bir belediye projesi hazırlamadı; gitti ilgili bakanlıklarla, bürokratlarla görüşmeler gerçekleştirdi. Dönemin Bakanı Lütfi Elvan başta olmak üzere, AK Partili milletvekilleri de yine Gültak’a destek verdiler. Belki başlarda olumsuz yanıtlar aldı Gültak ama yılmadı, yeniden hazırlıklar yaptı, tekrar tekrar gitti Ankara’ya ve sonunda kabul edildi..

Çay Mahallesinde 142 dönüm arazi üzerinde 415 konutun inşası tamamlandı ve bizzat gördüm orayı. Geniş yollar, parklar, yeşil alanlar harika olmuş. Peyzajına hayran kaldım. Yakında vatandaşla görüşmeler başlayacak ve taşınacaklar kaliteli bir yaşam sürecek. Ayrıca, bölgeye ek olarak 300 konut daha yapılacak.

Barış Mahallesinde ilk kazma vuruldu, temeller atıldı. 415 konut yapımına başlandı ve halka kira destekleri sürüyor.

Çilek, Turgut Reis, Bahçe Mahalleleri gibi başkaca mahallelerde de önümüzdeki süreçte kentsel ve yerinde dönüşümler başlayacak!

Ve şundan emin olun ki, bu örnekler kentin ihtiyacı olan diğer mahallelerine de yayılacak. Yani başta Büyükşehir olmak üzere diğer ilçe belediyeler de harekete geçecek, geçmeli de zaten!

Hayal kurmak iyidir tabii de, boş olduktan sonra, peşinden koşmadıktan sonra öylece hayal olarak kalıyor. Bu kentte 30-40 yıldır kentsel dönüşümün hayali kuruldu. Hayal ettiler; öyle kaldı, gittiler.

Başkan Mustafa Gültak hayal etti; hedef koydu, peşinden koştu ve sonuç ortada: Başardı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber