Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 21,44 / Satış: 21,53
€ EURO → Alış: 22,94 / Satış: 23,03

CHP’Lİ ÜYELERİN AMACI BELLİYDİ: MECLİSİN ÖNÜNÜ TIKAMAK VE HİZMETİ ENGELLEMEK

Genel Yayın Yönetmenimiz Raşit Doğan’ın yeni köşe yazısı…

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 30.07.2022

Akdeniz Belediyesinin CHP’li meclis üyeleri, Pazartesi günü yapılan ve ilçeye hizmet anlamında önemli kararların alınacağı meclis toplantısına katılmadılar. CHP’li üyeler, bir sonraki güne ertelenmek zorunda kalınan toplantıyı da terk ederek, yine Akdeniz halkına hizmetin önünü tıkamak istediler.

CHP’li üyeler, HDP’li beş meclis üyesinin terör kapsamında gözaltına alınmasını protesto ettiklerini gerekçe gösterdiler.

İkinci meclis toplantısı öncesi bir kurgu ile hareket edip, algı yaratma üzerine hareket etmek isteyen CHP’li üyelere, Meclis Başkanı Mustafa Gültak izin vermeyerek, durumun cok daha çirkin hale gelmesine izin vermedi.

Meclisin başında söz alan CHP’li meclis üyesi Muhittin Ertaş, “Siz bizim gundem maddeleri ve diğer konularda konuşmamızı engelliyorsunuz” demesine karşın, Başkan Mustafa Gültak, “İlk gündem maddesi üzerinde zaten görüş belirttiniz, diğer konuşmak istediklerinizi de dilek, temenniler bölümümüzde konuşabilirsiniz. Hatta saatlerce konuşabilirsiniz” dedi.

Gültak bunu defalarca tekrarladı ama Ertaş ısrarla, “Konuşturmuyorsunuz, biz meclisi terk edeceğiz” diye diretti.

Durumu fark eden Başkan Gültak, bir kez daha ve de ” Altını çizerek söylüyorum” diyerek, “Gündem maddeleri ile ilgili buyurun konuşun, diğer konularla ilgili de dilek temenniler bölümünde söz vereceğim, isterseniz sabaha kadar konuşabilirsiniz. Ama yok sizin amacınız belli. Siz buraya siyasi şov yapmaya gelmişsiniz” dedi.

Öte yandan, meclis işleyişinden bihaber olan Muhittin Ertaş, “Agustos ayının hemen başında olağan toplantı var. Neden bugün alelacele toplantı koyuyorsunuz” dedi ama meclisin bir sonraki toplantısının Eylül ayında yapılacağını en son yapılan olağan meclis toplantısında Başkan Gültak üyelere söylemiş, bu tutanaklara geçmişti. Zaten ortak karar ve işleyiş de bu şekilde.

CHP’lilerin, meclisin hemen başında, HDP’lilerin sözcülüğünü yapıp, meclisi terk etme kararı aldıkları böylece netleşmiş oldu ve sonuçta bu karar doğrultusunda çıktılar ve belediye önünde önceden hazırladıkları metinle basın açıklaması yaptılar.

Şunu da belirtmekte fayda var: HDP’lilere opersyonlar olmasaydı dahi borçlanma meclisten geçmeyecekti. Büyükşehir Belediye meclisinde Başkan Vahap Seçer’e borçlanma yetkisi verilmemesi sonrasında, başta Muhittin Ertaş olmak üzere tüm CHP’liler sert tepkiler göstermişti. Secer’e borçlanma yetkisi verildi üstelik Başkan Gültak bu anlamda etkili oldu.

Bu arada, Başkan Gültak, (Bir pazarlık söz konusu olmaksızın) bazı CHP’li Akdeniz Belediyesi meclis üyelerinin kendisinin yanına gelerek, “Başkanım biz de size Akdeniz’de borçlanmaya karşı çıkmayacağız” dediğini aktarıyor.

İlginçtir; o CHP’li üyeler, Gültak’ın Büyükşehir için bu çabasını “jest” olarak algılıyorlar ve aynı şekilde hareket edeceklerini söylüyorlar. Oysa ortak nokta halk, halka hizmet…

Evet!.. Sonuç olarak yaşananlar ortada.. CHP’ li ve HDP’li meclis üyelerinin bugune kadarki söylem ve tutumları da ortada. En ortada ise, maalesef hizmetin engellenmesi var ki yazık, çok yazık!..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber