Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 18,41 / Satış: 18,49
€ EURO → Alış: 17,78 / Satış: 17,85

HDP’Lİ TANRIVERDİ VE YANDAŞ GAZETEYİ DÖVENCİ YALANCI ÇIKARDI

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 12.08.2022

Mersin Büyükşehir Belediyesinde dün, Akdeniz Belediye Meclisindeki CHP’li üye sayısı üzerinden tartışma yaşandı.

Terör operasyonları kapsamında gözaltına alınan HDP’li Akdeniz ve Büyükşehir meclis üyesi Ali Tanrıverdi, “Bizim Akdeniz meclisinde çoğunluğumuz yoktu. 10 HDP’li 7 CHP’li, 1 EMEP’li, 3 bağımsız var” derken, Başkan Mustafa Gültak, “O gün o meclis toplantısına katılsaydınız çoğunluk sizdeydi. Neden gelmediniz? Yanlış biliyorsunuz, 7 CHP’li değil, 8 CHP’li var. Muz orta yaptınız, ben de golü attım” dedi.

Bu tartışmaya, büyükşehir yandaşı bir gazete de dahil oldu ve yine “Gol” başlığıyla Başkan Mustafa Gültak’a gönderme yaptı. Yani CHP tarafından birkaç kez ihracı talep edilen Serhat Servet Dövenci ekseninde yaşandı bu sayısal tartışmalar…

Peki! Bu kurumlar resmi bilgi, belge üzerinden hareket etmezler mi? Siyasiler bunu iyi bilmez mi? Gazete, gazeteciler sazanlık yapacağına, araştırma yapmazlar mı? Be hey Tanrıverdi, be hey HDP’li ve CHP’li meclis üyeleri ve de be heyyyy yandaş gazete, bakın Dövenci bugün bir gazeteye verdiği röportajda ne diyor: “Geçen sene Eylül ayında partimden ihraç edildim, bu nedenle bağımsız üye olduğumu düşünüyordum fakat herhangi bir resmi yazıyla durumun Akdeniz Belediye Meclisine bildirilmediği için belediye meclisinde halen CHP’li Meclis Üyesi olarak görünüyorum…”

Seçimler yaklaştıkça siyasetin nabzı yüksek atmaya, dili değişmeye ve sertleşmeye başladı. Genelde belirli bir döngüde seyir eden siyaset üslubu, yerelde çok çirkin oyunlara sahne oluyor.

Son zamanlardaki büyükşehir belediye meclisini izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Aslında bu meclis toplantılarını izlemek için değil de; dikkatli ve öncesi-sonrasıyla bağlantılar kurarak, taşları yerlerine oturtarak izler ve iyi analiz yaparsanız, enteresan siyasi ayak oyunları olduğunu görürsünüz.

Aslında sadece büyükşehir meclisini değil, Akdeniz belediye meclislerini de takip etmek gerekiyor. Zira orada yaşananlar, bir kurgu içerisinden büyükşehir meclisine taşınıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Mersin’de bir “Temizleme” adı altında terör operasyonu gerçekleşti. Bu operasyonda HDP’li Akdeniz meclis üyeleri de vardı. O gün Akdeniz Belediyesi de, çok önceleri alınan bir kararla olağanüstü toplanacaktı. Bu toplantıda Belediye Başkanı Mustafa Gültak;  mahallelere yol, asfalt, kaldırım vs işler için borçlanma isteyecekti. HDP’li üyelerin gözaltında olması nedeniyle CHP’li ve bazı bağımsız üyeler, protesto olsun diye bu olağanüstü toplantıya gelmediler. Yeter sayısı olmadığı için toplantı bir sonraki güne ertelendi.

Bir sonraki gün ise CHP’li üyeler meclis toplantısına geldiler fakat, ne söyleyeceklerini, nasıl hareket edeceklerini önceden kurgulamış vaziyette…

Oturuma gelinecek, kameralar karşısında hazırlanan protesto metni okunacak, sesler yükselecek ve meclis terk edilecek…

(Öncesinde de, “Zaten Millet İttifakı olarak meclise katılsak da çoğunluğu sağlayamayacağız” diye düşündüler. Oysa, acemi birer siyasetçi gibi hesabı yanlış yapmışlardı. Bu konuya geleceğiz…)

Nitekim öyle de oldu!..

Her ne kadar CHP’li üyeler, “Bize konuşma izni verilmediği için biz meclisi terk ediyoruz” deseler de, televizyonlar canlı yayındaydı, meclis kayıtlarına da geçti. Başkan Gültak, “Gündem maddeleriyle ilgili konuşabilirsiniz, diğer konuşmak istediklerinizi de gündem dışı konular bölümümüzde sabaha kadar konuşabilirsiniz” dedi. Yani buldukları bahane sakattı ama başka da gerekçeleri yoktu!..

Gelelim konuların büyükşehir meclisine taşınması ve yaşanan hararetli tartışmalara, siyasi ayak oyunlarına, yapılan muz ortalara ve çakılan gollere…

Ağustos ayı birinci birleşiminde yine terör operasyonundan gözaltı süreci yaşayan Bedriye Kuş, emniyete ve savcılara suç örgütü dedi, Başkan Mustafa Gültak’ı da birlikte hareket etmekle suçladı. Bu dil Başkan Gültak’ın dediği gibi sahiden de PKK terör örgütü dili gibi.

Dünkü büyükşehir meclisinde de HDP’li Ali Tanrıverdi söz aldı. Yaşananları ve sonucu özetle yazının başında aktardım zaten.

Dediğim gibi tüm söylem, hal, hareketlere bakınca kurgu olduğu anlaşılan siyasi ayak oyunları ortaya çıkıyor. Yalnız şu nokta da artık iyice belirginleşmeye başladı ki o da: Tüm bu kurguların, siyasi ayak oyunlarının bir BÜYÜK talimatçısı var!..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber