Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 18,59 / Satış: 18,66
€ EURO → Alış: 19,09 / Satış: 19,16

Taşın altına elini koymak!

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 21.08.2022

Hatırlıyorum!..

“Zaten beceremez”, “Bu projenin altında kalır”, “Siyaseten risk alıyor ve bu onun siyasi sonu olur” vb. Gibi çok sayıda yorumlar yapmışlardı…

Bu yorumlar Mersin’de, Mersin’in kalbi Akdeniz’de “Dönüşüm başlatacağım. Mersin’in kalbine bypass uygulayacağım. Akdeniz’de yaşanan drama son vereceğim. Akdeniz değişecek” diyen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak için yapılmıştı.

Aslında evet Başkan Gültak, büyük risk aldı Akdeniz’in Çay, Barış ve Bahçe mahallelerinde başlattırdığı yerinde ve kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili… İşi bildikten sonra ve doğru ekiple çalışıldığı takdirde riskleri ortadan kaldırmasını da bildi sonunda ve kafaları değişip;  hizmet üretmeyen, yorumları aynı kalan, “Siyasi çıkar sağlıyor” deyip de aslında kendileri bu hizmetler üzerinden siyaset yapanlara da iyi bir cevap verdi.

Akdeniz için Mersin için tarihi bir adımdır dönüşüm. Eminim Başkan Mustafa Gültak hiçbir şekilde sonunu olumsuz düşünmeden elini taşın altına koydu.

Zaten bu büyük sorun için birinin çıkagelip o taşın altına elini sokmasını beklemedi mi Mersin çok uzun yıllar?..

Siz hiç taşın altına elinizi koydunuz mu? Ya da elinizi altına koyduğunuz o taşın büyüklüğüne bakmadan koyduğunuz oldu mu? Hele, “Bana değmeyen yılan bin yaşasın!” diyenlere inat elinizi taşın altına koydunuz mu? Yoksa çalının etrafında sürekli kovalayan ama hiçbir zaman sizi yakalama gayesi olmayanların istediğini yaparak çalının etrafında koşmaya mı devam ettiniz?

İyi bir deyimdir taşın altına elini koymak deyimi!

Bakın bununla ilgili şöyle de bir hikaye anlatılır:

Padişah, yolun ortasına bir taş koyar ve pencereden insanların ne yapacağını merakla seyretmeye başlar. Vezir gelir,  taşın etrafında döner, “Sultan ile konuşayım ve yolun ortasındaki taşları kaldırması için bir adam bulalım, kadro tahsis edelim” der ve gider.

Bir süre sonra asker gelir, taşın etrafında döner, “Vezirle konuşayım. Yolun ortasına taş bırakanlara hangi cezayı vereceğimizi kararlaştıralım der ve gider.

Farklı birçok kişi gelir. Menfaatperest ve saray dalkavuğu da gelir. Taşın etrafında taklalar atar, şaklabanlık yapar, “Padişahıma bununla ilgili bir şiir yazayım, der ve gider.

En sonunda bir vatandaş gelir. Yolun ortasında duran ve insanların geçmesini engelleyen bu taşı, insanları rahatlatmak ve insanlara yardımcı olmak büyük “sadakadır” inancıyla da tüm gücünü kullanarak taşı, yoldan sürükleyerek kenara alır ve yolu açar. Taşın altında bir kese görür. Kesenin üzerinde padişah şu notu yazmıştır; “Bu kese, taşın altına eli koymasını becerenler içindir…”

Başkan Gültak, ağır bir taşın altına elini soktu ve başladı kaldırmaya, taş tam olarak kalktığında insanların mutluluğu, refahı, huzuru, Akdeniz’in, Mersin’in gelişmesi onun mükafatı olacak. O bu büyük mükafatın peşinde.

Bu arada önceki gün Başkan Gültak, Kayseri’de düzenlenen “Kent ve Başkan 2022 Ödül Töreninde, Akdeniz’de başlattığı “Yerinde Kentsel Dönüşüm” projeleriyle Türkiye genelinde bin 391 belediye arasında, internet üzerinden yapılan anket araştırması sonucunda ödüle layık görüldü.

Tebrik etmek, alkışlamak gerekir. Umarım, Mersin’in birçok noktasında uzun yıllardır duran taşların altına elini koyması gerekenler de biran evvel harekete geçerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber