Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,44 / Satış: 20,52

SİPARİŞ ÇAMLIBEL FORUMU

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 27.11.2022

Çamlıbel’i geçmiş yıllarla kıyaslayıp, şimdiki haline hayıflananların sayısı oldukça fazla. Özellikle orayla iyi, kötü anısı olan belli yaş üstü kişiler bunu sıkça yapar ve ekler: “Çamlıbel ile ilgili bir şeyler yapılmalı. Tekrar eski günlerine kavuşturulmalı…”

Sadece üç beş anı anlatıp; hayıflanmak, birilerinden bir şeyler beklemek sonuç vermedi bugüne dek.

Bazı STK ve dernekler toplantılar yapar; o toplantıda başkan ve üyelerden yine bazıları üç beş anı anlatır ve ekler: “Kurtaralım şu Çamlıbel’i…”

Çamlıbel kurtulur mu peki? Kurtuldu mu? Hayır! Sonuç ortada.

Gazeteciler onca haber yaptı. Köşe yazarları yazdı. Yazılarında üç beş anı anlattılar ve eklediler: “Hey gidi Çamlıbel. Bitirdiniz Çamlıbel’İ. Çamlıbel’e el atın…”

Büyükşehir’i, bağlı olduğu Akdeniz ilçesini yönetenler gider seçim öncesi Çamlıbel’e esnafla, mahalleliyle buluşur, illaki üç beş anı anlatır ve ekler: “Göreve gelir gelmez Çamlıbel’i o özlenen eski günlerine kavuşturacağım. Bunun sözünü veriyorum…”

Sonra o sözler unutulur; Çamlıbel bırakın eski günlerine dönmeyi, kan kaybetmeye devam eder.

“Çamlıbel sorunu” diye bir kavram ortaya çıktı Mersin’de uzun yıllar önce. Toplantılar, çalıştaylar yapıldı, dostlar alışverişte görsün durumuna dönüşen. Projeler üretildi, havada kalan. Dernek bile kuruldu. “Çamlıbel nasıl kurtulur”, “Çamlıbel’in hali ne olacak” vs. Bir kısır döngüdür sürüp geldi bugünlere.

Tam, “Sanırım bu kez farklı bir durum olacak. Evet Çamlıbel’e canlılık getirebilir” dediğimiz bir proje duyurdu Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı ve başkaca bakanlıkların dahil olduğu 30 milyon dolarlık Çamlıbel Marina ve Su Sporları Merkezi projesi olduğunu aktardı ve ekledi: “Sadece Çamlıbel’in değil, kentin kaderini değiştirecek bir proje. Bakanlıklar düzeyinde çalışmalar devam ediyor. 17 kurumdan görüş alındı. Bu büyük proje; spor merkezleri, yüzme havuzları ve spor organizasyonlarının hepsinin gerçekleşeceği, ayrıca Millet Bahçesi ve Atatürk Parkı ile entegre olan bir proje…”

Ama o üç beş anı anlatan, hayıflanan ve de “Çamlıbel ile ilgili bir şeyler yapılmalı” diyen kişiler, “Kurtaralım Çamlıbel’i” diyen o bazı STK ve dernekler, “Bitirdiniz Çamlıbel’i. Çamlıbel’e el atın”  diyen köşe yazarları topyekün projeye karşı çıkmaya başladılar.

Aslında siyasi bir dürtü ve de kaygıyla karşı duruş sergileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e destek niyetiyle bir karşı gelme durumu bu! Zira o projenin içeriğini bilip, bilmediklerini sorsan cevap alamazsın ve de maalesef sipariş üzerine toplantılar, yazılar, forumlar düzenlenmeye başlandı.

Çünkü bu toplantılara, forumlara Çamlıbel esnafının tamamı, orada yaşayan vatandaş davet edilmedi. “Ne diyorsunuz bu projeye? İnanıyor ve istiyor musunuz? diye sorulmadı.

Çamlıbel esnafıyla, orada yaşayan vatandaşla görüşerek yazmadı köşe yazarı yazısını.

Bir zaman önce bir video haber izledim. O videoda Çamlıbel esnafının neredeyse tamamı, Çamlıbel muhtarı bahsi geçen projeye inandıklarını, bu projenin hayata geçmesini istediklerini ifade ediyorlar.

En son geçtiğimiz günlerde Mersin Kent Konseyi, “Mersin, Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nın geleceğini konuşuyor” adı altında bir forum düzenledi.

Katılımcılar; üç beş anı anlatan bazı kişiler, üç beş anı anlatan bazı STK’lar, üç beş anı anlatan bazı köşe yazarları, Büyükşehir Belediyesinin anı dinleyici bazı daire başkanları, birim müdürleri, bürokratları…

Nerede Çamlıbel esnafının tamamı, orada yaşayan vatandaş?…

Nasıl, “Mersin konuşuyor” oluyor bu forumun ismi?

Her şey ortada. Sipariş Çamlıbel Forumu bu!..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber