Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

‘GİYDİRİLEN’ BAŞKANLARDAN ‘GİYDİREN’ BAŞKANA

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 29.12.2022

Yerelde ve genelde fark etmiyor; seçim çalışmaları kapsamında ilçe, mahalle, esnaf ziyaretleri yapan bazı adaylar, kendilerine ya da partilerine oy çıkmayacak bir yere gitmekten imtina etti hep.

“Vakit kaybı” olarak gördü, tepki alacağını düşündü. “Zaten bana oy vermeyecekler ki” dedi.. (Adaylık sürecindeki propakanda süreci ikna içindi oysa, cesaret edemediler.)

Ya da tam tersi oldu; “Bu ilçe, şu mahalle zaten bizde, zaten cepte, gitmeye gerek yok. Ceketimi assam kazanırım” diyenler oldu.

Ne enteresan bir durum değil mi?

Seçildikten sonra da örneğin bir belediye başkanı, “Bizden değil, bize oy çıkmadı oradan” diyerek yine imtina etti ziyaretten ve daha da kötüsü hizmet götürmekten…

Ya da gitti, sözler verdi sonra ortalarda görünmedi bazıları…

İşin çok daha enteresan, vahim ve de “Yazıklar olsun” dedirtecek durumu; zaten kendilerinde olan, seçimlerde en çok oyu aldıkları ilçeye, mahalleye hizmet yapmadılar. Aslında hiçbir yere hizmet üretmediler.

Mersin; bu örnekleri çok gördü, yaşadı, yaşıyor!..

Özellikle Akdeniz Belediyesi sınırları içerisindeki mahallelerde yaşayan vatandaş hep hizmet bekledi durdu. Geçmiş dönemlerde ne HDP ne de CHP’li başkanlardan zerre hizmet görmedi. Ki, “Bizden” dedikleriydi o vatandaş…

Bakın en basitinden Karaduvar örneğini vereyim. Mersin’in balıkçı kasabası ve CHP’nin başta gelen kalesi.

Ve ben sürekli olarak Karaduvar halkının ilçe ve özellikle de Büyükşehir Belediye başkanlarından şikayetçi olduklarını duydum, dinledim. Radyoda çalışırken gittiğim röportajda, gazetede çalışırken haber yapmaya gittiğimde hep sıkıntılardan bahsetti vatandaş. (Bilen bilir Karaduvar halkı dobradır, lafı dolandırmaz; öyle dümdüz ağzına geleni söyler ve bu özellikler de onlara yakışır) Sokak ağzı ile İyi giydirdi yani. (Eleştiri anlamında)

“Orası bizde, kendi hallerinde yaşayıp gidiyorlar işte. Hem orası için yapılacak bir proje yok” demişti zamanın birinde bir Büyükşehir Belediye Başkanı…

Şimdilerde o giydiren vatandaşı çok iyi anlıyorum ve o Büyükşehir Belediye Başkanına, “Gel bak ne kadar çok yapılacak proje varmış” da diyorum; Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın yaptıklarından ve yapacağını söylediklerinden sonra…

Başkan Gültak’ın kendisi de dahil olmak üzere; herkes çok iyi biliyor ki, seçimlerde Karaduvar’dan çok çok az oy aldı.

Seçim öncesi, “Zaten bana oy çıkmayacak ki” diyerek, vakit kaybı olacağı düşüncesine kapılmadı. Defalarca gitti, vatandaşı dinledi, sözler verdi…

Seçim bitti, “Zaten bana oy vermediler ki” de demedi; defalarca gitti, gidiyor… Bugün de yine Karaduvar’da idi… Verdiği sözlerden biri olan futbol sahasını inceledi. Sahil bandındaki 17 dönümlük alandaki çalışmaları denetledi.

Geçmişe dönelim. Karaduvar’da sahil düzenlemesi diye bir şey söz konusu değildi. Görüntüler içler acısıydı ve özellikle kış aylarında denizin taşması sonucu deniz suyu ana yola kadar ulaşıyor, büyük sıkıntı yaratıyordu.

Sahil bir güzel temizlendi. Başkan Gültak bugün bana deniz suyuna dayanıklı özel taşlar getirdiklerini söyledi. Az berisine de yine duvar set çekildi. Yine bir vatandaş bugün yanıma geldi, “Bizim için çok büyük bir hizmet oldu deniz suyunun taşmasının engellenmesi” dedi. Yani, eskilere giydiren vatandaştan, yeniye övgü düzen vatandaş noktasına gelindi.

Kadaraduvar Balık Festivali’ne ayrı parantez açmak gerekiyor tabii. Karaduvar’ı Mersinli biliyor elbet ama öylesine önemli bir değerin Mersin sınırları dışından da bilinmesi hem Karaduvar, hem Akdeniz, hem de Mersin için önemliydi. Şimdilerde yine Başkan Gültak’ın özellikle altını çizdiği gibi, arama motorlarına. “BALIK FESTİVALİ” yazdığınızda en üst sırada “KARADUVAR” çıkıyor.

Başkanın bugün incelediği yapımı tamamlanan futbol sahasının önceki halini de görmüştüm. Yine bir esnaf ve vatandaş gezisinde muhtarın, kulüp başkanının, gençlerin ve çocukların özel isteğiydi saha. Bugün gördüm; futbol sahasından öte, bir kompleks haline gelmiş.

Sahil bandının Doğu’sundaki 17 dönümlük alandaki çalışma da şundan eminim ki, bir imza proje olacak. Oldukça uzun ve geniş, palmiye ağaçlarının olduğu noktada yoğun bir çalışma var. İçerisinde çocuklar için oyun grupları, spor yapılabilecek aletler, çay-kahve içilebilecek kafeler, yürüyüş yolu ile bisiklet yolu olacakmış. Ve sanırım önümüzdeki yıl yapılacak olan balık festivali de belki burada yapılacak.

Karaduvar’ın farklı noktalarında da yine park, yeşil alan, asfalt, yol, kaldırım vs işleri de devam ediyor.

Yani;  geçmişte Karaduvar’a hizmet getirmediği için Karaduvarlılar tarafından “‘Giydirilen’ başkanlardan,”  verdiği sözlerle birlikte başkaca projeleri hayata geçirerek, “Karaduvar’ı ‘giydiren’ başkana” tablosu var artık.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber