Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

ŞOV YAPMA BAŞKAN

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 22.02.2023

Bundan yıllar önce de, birkaç yıl önce de ve bir önceki yazımda da yazdım; “Mersin, Türkiye’de imar sorunlarının, çarpık ve kaçak yapılaşmaların olduğu iller sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor ve neye mal olursa olsun kesinlikle kentsel dönüşüm şart” diye.

Niye?

Neye mal olursa olsun yeter ki “can’a, can’lara mal olmasın” diye!

Kahramanmaraş ve Hatay’da meydana gelen ve can’larımıza mal olan yıkımın acısı uzun zaman dinmeyecek!

Birçok hikaye dinliyoruz ve uzun zaman da dinleyeceğiz; içimizi karalar bağlayacak, kalp ağrımız dinmeyecek uzun süre.

“Keşke”lerin ardı arkası kesilmiyor ve kesilmeyecek uzun bir süre; yine kalp ağrılarımızla…

Depremin şiddetini yakından hisseden bir il Mersin ve her sallantıda vatandaş sokakta. Kimse evine giremiyor. Yaylası, yazlığı olan oralara kaçıyor. Müstakil evde akrabası olan onların yanına gidiyor. Pek çoğumuz ise belirlenen barınma noktalarına sığınıyoruz.

Geçmişte karşı gelen, eleştiren, bir bahane uyduran ve siyasi rant elde edileceği korkusuyla kentsel dönüşümü istemedi bazıları. Şimdi o istemeyenler de dillerinden düşürmüyor!

Peki ne oldu da fikirleriniz değişti demeye gerek yok sanırım. Maalesef olan ortada. Yıkım, acı, kalp sızısı!..

Bakın, belki aynı noktaya geliyor mevzu belki ama bu şehirde kentsel dönüşümü en ciddi şekilde dillendiren, ötensinde bu işi kotaran bir ilçe belediye başkanı olan Mustafa Gültak var!

Öyle ya da böyle, kendi ya da belediye.. Veyahut iktidara mensup partili belediye başkanı vs. Şu anda ortada somut veriler var mı? Var! Yani Çay Mahallesine muhteşem konutlar yapılmadı mı? Barış Mahallesinde vatandaşın kira paraları ödenerekten, yeni bir mahalle inşa edilmiyor mu?

Yahu bunlar bu şehirde yapılamayan, yapılamaz denilen (ve bence tarihi) projeler değil mi?

Hatırlayın; Sayın Gültak gerek Akdeniz Belediye Meclisinde, gerekse de Büyükşehir Belediye Meclisinde sürekli dillendirdi kentsel dönüşümü, bu işlere soyunmaya karar verdikten sonra.

Peki ne oldu?

Akdeniz Belediye Meclisinde HDP’li meclis üyeleriyle, yerel seçimlerde ittifak kurdukları CHP’li üyeler türlü bahanelerle karşı duruş sergilediler ve gidip Çay Mahallesinde halkı kışkırtmaya dahi kalktılar.

Gelelim yazının başlığının altını doldurmaya…

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Büyükşehir Belediye Meclisinde, “Bu şehrin imar sorunu var. Yıllardır kaçak yapılara izin verilmiş. Kentsel dönüşüm şart. Gelin hep birlikte elimizi taşın altına koyalım. Ben ön ayak olayım, isterseniz Ankara’ya birlikte gidelim” demedi mi? Kayıtlarda var.

Bakın kayıtlarda şu da var: Gültak’ın didinmesi karşısında bir meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Şov yapma başkan” demişti.

Bir başka ayda bir başka Büyükşehir Meclis toplantısında da, “Ben TOKİ’ye karşıyım, belki benim TOKİ’ye alerjim var” diye çıkışmıştı.

Bakın bugün aynı Vahap Seçer, şunları söyledi: ““Kentsel dönüşüm, benim gelecek dönem seçim beyannamemde yer alacak. Çok insan buraya gelecek. Şu anda 400 bin kişi gelmişse daha da gelecek. TOKİ acilen girecek 40 bin düşük gelirli vatandaş konutu yapacak. Mersin’in standardıyla Kahramanmaraş’ın, Elbistan’ın, İslahiye’nin, Nurdağı’nın, Yaylakonağı’nın standardı bir değil. Buranın standardı daha yüksek. Oradan gelen buranın kirasını ödeyemez, ev alamaz. Ona göre konut yapacak. Satması şart değil kiraya versin. TOKİ yapsın kiraya versin…

Şimdi soruyorum: Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, depremler olmamış, acılar yaşanmamışken, kentsel dönüşümü dilinden düşürmüyordu. “Gelin birlikte hareket edelim” diye neredeyse yalvarıyordu ve “Şov yapma başkan” diyordun.

Şimdi depremler oldu, büyük acılar yaşandı, yaşanıyor!.. “Depremi siyasi rant olarak kullanıyorlar” algısı ve tartışmaları yaşanıyorken, senin bu söylemlerin, tavrın, aldığın kararlar nedir?..

Ne demiştin? “Şov yapma başkan…”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ