Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 27,24 / Satış: 27,35
€ EURO → Alış: 28,77 / Satış: 28,88

AKDENİZLİ ÇOCUKLAR DA ŞANSLI

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 01.08.2023

Yerel yönetimler asli görev ve hizmetlerinin dışında halka dokunan, sosyal ve ekonomik anlamda şehrine ve vatandaşa katkı sunan, geleceği şekillendiren projeleri de hayata geçirmek zorunda!..

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bu zorunluluklarda ne kadar çok yarış halinde olursa o denli vatandaşa yansıması fazla ve olumlu oluyor. Kaş yapayım derken göz çıkaranlar olmuyor değil tabii.

‘Nokta atışı’ yapan hem halkın sevgisini kazanıyor, hem faydalı olma düşüncesinden kendini mutlu hissediyor, hem de siyaseten puan kazanıyor.

Bazı hizmetler; dışarıdan bazı insanlar ya da çevrelerce küçük, etkisiz, önemsiz, getirisiz vs olarak değerlendirilebilir. Faydası olup olmadığını anlamak için o hizmetlerden faydalananlara bakmak, sormak lazım aslında.

Yerel yönetimler geleceği düşünerek projeler hayata geçirmeli.

Çocuklara ve gençlere etkili, faydalı hizmet götürmek aslında geleceğe en büyük yatırımdır bana sorarsanız…

Misal, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak yerel seçim öncesi verdiği sözlerden biri olan dezavantajlı mahallelerdeki çocuklar için portatif havuz projesini hayata geçirdi.

2019 yılının yaz ayında Akdeniz ilçesindeki farklı okullarda bu havuzların kurulmasını sağladı ve sonraki yıllarda da bu devam etti.

Bu proje Türkiye’de bir ilkti ve daha sonra Milli Eğitim Bakanlığının girişimleriyle farklı şehirlerde de hayata geçirildi. Son iki yıldır da Madımak Parkı içerisinde kurulun portatif havuzda Akdeniz ilçesindeki yüzme bilmeyen çocuklar yüzme öğreniyor, yüzme bilenler serinlemek ve eğlenmek için giriyor havuza.

Yüzmeyi bilmemek, özellikle ergenlik yıllarında özgüven eksikliğine neden olabiliyor.

Mersin’in site hayatı yaşanan mahallelerindeki her yüksek katlı evlerde havuzlar mevcut. Oradaki çocuklar için “doğuştan şanslılar” diyebiliriz elbet ama bu şehrin bazı (özellikle de Akdeniz ilçesindeki) mahallelerinde yaşayan çocuklardan bırakın havuz görmeyi, denizi bile görmeyenleri var maalesef.

İşte bu anlamda doğuştan şanslı olmayan çocuklara, kendilerini şanslı hissettirecek bu projeyi hayata geçiren Sayın Mustafa Gültak’ı tebrik etmek, alkışlamak istiyorum.

O havuzlardan faydalanan çocuklar da Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak gibi bir başkanları olduğu için sanırım şanslılar artık!..

Bakın işte nokta atışı yapmak böyle bir şeydir. Çocuklara, gençlere ilerideki yaşantılarını olumlu etkileyecek veriler yüklerseniz; onlar da hem ilçeleri, hem yaşadıkları şehirleri ve ülkeleri için faydalı olabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber