Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 32,86 / Satış: 32,99
€ EURO → Alış: 35,72 / Satış: 35,86

BAŞKAN GÜLTAK, ÖZEL HİSSETTİRİYOR

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 14.04.2020

Bundan bir ay önce kadar ülkemizin de başına bela olan koronavirüs salgınıyla ilgili mücadele sürüyor. Ülke genelinde topyekun seferberlik hakim. Bir kere şunu belirtmekte fayda var: Bu virüs tüm dünyayı hazırlıksız yakaladı ve kayıplar, verdiği zararlar ortada… Daha ne kadar sürer, ne denli bir zarar tablosu ortaya çıkar kestirilemiyor…

Hazırlıksız yakalandık ve işte tam da bu noktada yönetenlerin, insanlığı tehdit eden bu bela karşısında aldıkları önlemler ile verdiği, vereceği ekonomik, sosyal ve psikolojik desteklerin önemi ortaya çıktı.

Hiç bu tarafından bakılmadı aslında ama ülkeler arası bir mekanik güç olgusu da ortaya çıktı kendiliğinden ve ülkemiz ile diğer ülkelerin durumu ortada.

Mersin yerelinde bir değerlendirme yapacak olursak, kötünün çok çok iyisi bir toblo var. Valilik ve Kaymakamlıklar koordinasyonundaki Vefa Sosyal Destek oluşumları çok iyi çalışıyor. Bu oluşumların en etkili paydaşları ise elbette ki belediyeler.

Hep deriz ya, “Belediyecilik sadece yol, kaldırım, asfalt yapmakla olmaz, halka dokunmak gerekir, sosyal belediyeciliktir önemli olan” diye… İşte bugün bu yaşananların aşılmasında çok büyük, önemli sınav veriyor belediyeler ve Mersin özelinde, tabloyla doğru orantılı başarıdan söz etmek mümkün…

Mersin’de ekonomik, sosyolojik ve sosyo-psikolojik anlamda özel alaka gösterilmesi gereken ilçelerin başında merkez ilçelerden olan Akdeniz ilçesi geliyor.

MUSTAFA GÜLTAK, İYİ BİR SINAV VERDİ

Akdeniz Kaymakamlığı koordinasyonunda Akdeniz Vefa Sosyal Destek Grubu ile virüsün ülkedeki ilk vakasından itibaren çalışmalara başladı Akdeniz Belediyesi.. Belediye Başkanı Mustafa Gültak tüm birimleri harekete geçirdi, bir kriz masası kurdurdu mesela en başında…

Ülke genelinde alınan birtakım yasaklar, yeni ihtiyaçları da beraberinde getirdi ve doğal olarak da belediyelere yeni görevler yükledi.

Dezenfektan ve maske ihtiyacı hasıl olduğunda ilçenin her noktası dezenfekte edildi, ücretsiz maske ve temizlik ürünleri dağıtıldı.

Kısıtlı sokağa çıkma yasağında başkaca ihtiyaçlar çıktı ortaya ve ben Başkan Mustafa Gültak’ın elinde poşetler, koliler ile ev ev gezerek bu ihtiyaçları karşılama çabasına şahit oldum.

Geçtiğimiz günlerde genel sayılabilecek bir sokağa çıkma yasağı getirildi ve insanlar da hazırlıksızdı. İşte burada da belediyeler devreye girdi gene. Akdeniz Belediyesi 20 bin ekmek dağıttı. Kriz masasına başvuran binlerce vatandaşın her türlü ihtiyacı karşılandı.

Önemsediğim bir nokta da, evde kalması gereken ve sıkıldıkları düşünülen çocuklara yönelik sosyal medya üzerinden verilen yerinde hizmetler oldu, oluyor. Çocuklar hem eğleniyor, hem öğreniyor. 16 Nisan günü saat 11.00’da da Güldüy Güldüy şovun hazırlayıcısı Ezo Sunal’ı çocuklarla buluşturacak Akdeniz Belediyesi.

Hani ilaç, aşı, yasaklar, vs. tüm bunları konuştuğumuz, tartıştığımız bir ortamda belediyece yapılan bu tür hizmetleri küçük görenler olabilir ama değil. Sorumluluk alanında vatandaşını en iyi tanıyan, en çabuk ulaşanlar belediyeler oluyor. O yüzden öyle az-buz, küçük değil çok büyük hizmetler yapılıyor.

Genel yapısı itibariyle özel alaka gösterilmesi gereken bir ilçe Akdeniz ilçesi ve Başkan Gültak, ilçenin her bireyine özel olduklarını hissettiriyordur diye düşünüyorum.

Bu noktada Başkan Sayın Mustafa Gültak’ı tebrik ediyorum. Ama bu işler bir ekip işi tabii. Başta Özel Kalem ve Zabıta Müdürlüğü olmak üzere, koordinasyonu aksatmadan sağlayan, gecesini gündüzüne katan ekipleri de unutmamak gerekiyor.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, son verileri paylaşırken, biraz daha umutlu konuştu. Dünya genelinde de her ne kadar özellikle Amerika başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde kötü bir tablo varsa da; ilaç ve aşı anlamında önemli mesafeler kat edildiği haberleri de geliyor. Umarım yakın bir zamanda kurtuluruz bu beladan ve güzel günlere döneriz yeniden…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ