Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 13,47 / Satış: 13,52
€ EURO → Alış: 15,38 / Satış: 15,44

Tarsus’a Kültür Merkezi müjdesi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Koronavirüs salgını sürecinde ekonomik anlamda büyük sıkıntı yaşayan ve 1 Haziran’da yeni normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte normal hayata dönmeye çalışan Tarsus Hal Kompleksi’ndeki esnafı ziyaret etti. Hem hal esnafı hem de Tarsus için önemli değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, Tarsus’a inşa edecekleri Kültür Merkezi ve mevsimlik tarım işçileri için yapacakları Konteyner Kent Projesi’nin müjdesini verdi.

Tarsus’a Kültür Merkezi müjdesi
  • 09.06.2020

“Kısa süre içerisinde Tarsuslular’a muazzam bir kültür merkezi yapacağız”

Tarsus Hal Kompleksi’ni ziyaret ederek, esnafla bir araya gelen Başkan Seçer, Tarsus Yaş Sebze ve Meyve Halciler Derneği’ni de ziyaret etti. Dernek yöneticileri ile hal tesisi ve hal esnafı sorunları üzerine konuşan Başkan Seçer, çözüm önerilerini dinlerken Büyükşehir Belediyesi olarak düşündükleri çözüm önerilerini paylaştı. Tarsus için yapılacak Kültür Merkezi’nin müjdesini veren Seçer, yapılacak Kültür Merkezi için yer tespiti yapacaklarını ifade etti. Seçer, şöyle devam etti:

“Tarsus’u ziyaret etmemizin amaçlarından bir tanesi ve en temeli, buraya çok güzel bir kültür ve sanat merkezi yapacağız. Tarsus’ta çok eskiden kalma, şu anda Tarsus’a kapasite ve mimari olarak yeterli olmayan bir kültür merkezi var. Tarsus’un ismine yaraşır bir kültür merkezi inşa edeceğiz. Arkadaşlarımla beraber yer tespiti için geldik. Hangi bölgede olması gerektiği önemli çünkü gelecek 50 yılı programlıyoruz. Kentin gelişmeye açık bölgelerine doğru bu yatırımı yapmamız lazım. Parasal olarak da çok değerli yatırımlar. İnşallah kısa süre içerisinde Tarsuslular’a kültür ve sanat etkinliklerinin olduğu muazzam bir kültür merkezi yapacağız.”

“Mevsimlik tarım işçileri için Konteyner Kent kuracağız”

Tarımın Mersin’in önemli bir gerçeği ve gelir kaynağı olduğunun altını çizen Başkan Seçer, mevsimlik tarım işçileri için yapacakları Konteyner Kent Projesi’nin müjdesini verdi. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşam şartlarını iyileştireceklerini, tuvaleti, banyosu bulunan, hava şartlarından etkilenmeyecekleri konteynerlar oluşturacaklarını ifade eden Başkan Seçer, “Yapacağımız bir çalışmanın daha müjdesini verebiliriz çünkü önemli ve örnek bir çalışma. Bizim bir ‘Konteyner Kent’ projemiz var. Biliyorsunuz mevsimlik işçiler var. Burada çok zor koşullarda, çadırlarda yaşıyorlar. Bunlar medeni toplumlarda görülmeyen sahneler. Tarsus bölgesinde burada belediyemize ait alanda Kargılı bölgesinde bir pilot çalışma yapıyoruz. Şu anda proje aşamasında o yüzden net bir bilgi veremiyorum ama ilk etapta 100 konteynerlik bir Konteyner Kent kuracağız. Çadır kent olarak kullanılan alanlar artık konteyner kent olacak. Daha medeni koşullarda konteynerlerin içerisinde mevsimlik işçilerin yaşamalarını sağlamak için bu projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

“Her yerde olduğu gibi toptancı hallerinde de işbirliği halinde çalışıp düzeni sağlarız”

Başkan Seçer, Tarsus Yaş Sebze ve Meyve Halciler Derneği’ni ziyareti sırasında müstahsil ücretlerinin alınmaması talebi ve karpuz sergileri sorununun iletilmesi üzerine düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Müstahsil giriş-çıkış ücretlerini değerlendireceğiz. Meclis kararına göre bu ücretleri alıyoruz. Belediyelerin tahsil ettiği ya da tahakkuk ettiği hiçbir ücret keyfi olamaz. Belirli yasalara, yönetmeliklere, genelgelere, meclis kararlarına dayalıdır. Yeniden karar almak gerekiyorsa biz bunu yaparız. Karpuz sergileri konusu ise kuralın kaidenin olmadığı yerde ya da yasadışı davranmanın müeyyidesinin olmadığı yerde eşkıya dünyaya hükümdar olur. Hiç buna müsaade edemeyiz. Hele biz hiç edemeyiz. Biz hukuk devleti peşinde, demokrasi peşinde koşarken, belediye olarak böyle anti hukuki, gücü gücü yetene bir düzene müsaade edemeyiz. Her yerde sağladığımız gibi toptancı meyve sebze hallerinde de komisyoncularımızla, esnafımızla çalışıp, ekmek yiyen her kim ise onlarla işbirliği halinde çalışıp orada düzeni sağlarız. Ama bir başımıza yapamayız. Burada size hizmet veren arkadaşlarım sahipsiz olmamalı. Sizlerin onlara sahip çıkmanız gerekiyor ki onlar size hizmet edebilsin, size cesurca yardımcı olabilsin.”

“Kısa, orta ve uzun vadede hal esnafı sorunlarına çözüm bulmak için değerlendirme yaptık”

Tarsus Hal Kompleksi’ni ziyaret ederek, hal esnafı ile bir araya gelen Başkan Seçer, Tarsus Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Ali İlk, komisyoncular ve hal yönetimi ile bir toplantı yaptıklarını ve hal kompleksinin fiziki ve idari sorunlarını ele aldıklarını söyledi. Başkan Seçer, “Mersin merkezdeki Toptancı Hali’nden sonra en büyük hallerimizden bir tanesi. 300’e yakın esnaf var. Bereketli bir yer. Tarsuslu üreticilerin alın teri ürünlerinin Türkiye’ye pazarlandığı yer. Burada bir dizi incelemeler yaptık. Pandemi sürecinden sonra insanların hem psikolojisini görmek hem de onlara bir moral sağlayabilmek için bir gezi düzenledim. Hem ekonomik anlamda hem sosyal hem de psikolojik anlamda iç içe olalım ki en az tahribatla bu süreci aşalım. Hal kompleksinin bazı fiziki ve idari sorunları vardı. Hal yöneticileri, komisyoncular ve tüm bürokrasi burada. Kısa, orta ve uzun vadede bu sorunlara nasıl çözüm bulabiliriz bunların değerlendirmesini yaptık” dedi.

“OSB demek kentin ekonomisinin, sosyal ve kültürel hayatın canlanması demek”

Tarsus İlçesi’nin farklı gelişmelere açık, potansiyeli fazla olan bir ilçe olduğunu ve bu potansiyeli ortaya çıkarmak için yapılan yatırımlara gerekli destekleri verdiklerini ifade eden Başkan Seçer, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Şimdi yeni iki OSB kuruluyor. Bir tanesi tarım ürünlerini işleme organize sanayi bölgesi, diğeri de karma OSB. Özellikle son günlerde karma OSB ile ilgili çok yoğun çalışmalar oldu. Ben OSB’nin kuruluşunda ilk yönetiminde yer alan hem iş insanı olma sıfatıyla hem milletvekili olma sıfatıyla da destek vermeye çalıştım. Çok kısa sürede orada fabrika temelleri atıldığı zaman çok mutlu olacağız. Çok süratle oradan çalışmalar yapılıyor. Çok sayıda değerli işletme oradan arazi satın aldı. Bizler de bu konuda OSB’nin yönetimine yardımcı olmaya çalıştık. Herkes orada bir an önce işyerlerinin, sanayi tesislerinin kurulması için çaba sarf ediyor. Bu üretim, istihdam, refah, ihracat demek. Muazzam bir şey. Kentin ekonomisinin, sosyal ve kültürel hayatın canlanması demek. Tarsus akşam saat 7’den sonra köy hüviyetine bürünür diye Tarsuslular şikayet eder. Herkes evine gider ve Tarsus’ta in cin top oynar. Tarsus’un daha canlı bir yer olması lazım. Bunun için üreten, kazanan, refah düzeyi yüksek bir Tarsus’a ihtiyaç var. O zaman kültürü, sanatı ve canlı hayatı geliştirebilirsiniz. O yüzden bu yönde önemli adımlar atacağız. Fabrika demek istihdam demek, tarım ürünlerinin değerlendirilmesi ve katma değer sağlamak demek. Uluslararası piyasa rakamlarında 1 Euro olan ürünü işler, paketler, katma değer koyar Almanya’ya 5 Euro’ya pazarlarsınız. Bunlar bize önemli katma değer sağlar.”

“Yenice’de paket arıtma tesisi kuruyoruz”

Başkan Seçer, Tarsus’un daha canlı, üreten, kazanan, refah düzeyi yüksek bir yer olması için Büyükşehir Belediyesi olarak önemli adımlar attıklarını vurgulayarak, “Tarsus’ta bu yıl programımız içerisinde altyapı alanında, 2019 yılında başlattığımız, bu yıl devam eden ve yeni faaliyete girecek çalışmalarımız var. Yenice Atgirmez Mevkii’nde kanalizasyon çalışması var ve orada paket arıtma tesisi kuruyoruz. Şahin ve Kavaklı Mahalleleri’nde Yağmursuyu hattı projemiz var. Yine muhtelif yerlerde Tarsus kuzeyde, doğu, batı ova bölgesinde içme suyu isale hatları ve şebeke hatları projeleri var. 2023 sonuna kadar bizim yapacağımız, bitireceğimiz, temelini atacağımız projelerimiz bunlar. Toplamda 207 milyon TL altyapı için proje yaptık. Bunlar bizim stratejik planımızda ve yatırım programımızda var. Bu eksilmez ama artar” ifadelerine yer verdi.

“Yönetime geldiğimizden bu yana Tarsus’a 21 bin 500 ton asfalt kullandık”

Mavi Bulvar Projesi’nin önemine de değinen Seçer, o bölgede yaptıkları çalışmalardan da bahsetti. Başkan Seçer, “Orası önemli bir güzergah. Hem yürüme hem de bisiklet yolu var. Berdan Baraj Gölü mesire alanı var. Orada Tarsus Doğa Parkımız ve Gençlik Kampımız var. Oralara yeni yatırımlar yapıyoruz. Köprü yapımı olacak. Mevcut köprü araçların trafiğinde yeterli gelmiyor. Arkadaşlarımız projesini bitiriyorlar ve çok kısa süre içerisinde o bölgedeki projelerimizi hayata geçireceğiz. Kavşak düzenlemeleri ve yol yapımları devam ediyor. Yönetime geldiğimizden bu yana Tarsus’a 21 bin 500 ton asfalt kullandık. Üretim bölgesi olması hasebiyle bizim de dokunmamız gereken alanlar var. Bu konuda ben özel bir hassasiyet gösteriyorum. Her bölgenin değerli ürünleri var. Bahçeden hasat edilen ürünü çiftçinin sağlıklı bir şekilde Hal’e getirmesi lazım. Bunlara dikkat etmek lazım. Bu çalışmalar devam ediyor” dedi.

Başkan Seçer, geçtiğimiz günlerde hava koşulları nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçilere de geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Tarımda sigortacılık gelişti ama yeteri kadar da gelişmedi. TARSİM devletin katkı verdiği önemli bir organizasyon ama orada yasal bazı sıkıntılar var. Sigortasız üretim eninde sonunda yurttaşları sıkıntıya sokuyor. Hava şartlarından dolayı ürün ekonomik zarar gördüğü zaman, üreticinin çok sermaye birikimi olmadığı için bu üreticileri sıkıntıya sokuyor. Afetlerin zararını en aza indirgeyecek önlemler almak lazım. Sigorta kavramını, daha da geliştirmek, üreticiye anlatmak lazım ama sigorta yapım şartlarını da rahatlatmak lazım” diye konuştu.

34 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs sahte kimlikle yakalandı
Tarsus'ta 34 yıl 4 ay 15 gün kesinleşmiş hapis cezası ile aranan A.A.A. isimli şüpheli sahte kimlikle yakalandı.
VANDALLAR İŞ BAŞINDA!
Mersin Millet Bahçesi'ndeki bazı tabela ve yapılara kişi veya kişilerce zarar verildi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, sosyal medya hesabından...
Ülkü Ocakları’ndan Türkiye’nin en büyük çevrimiçi deneme sınavı
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından BİLGİOCAK’TA eğitim portalı üzerinden gerçekleştirilen Türkiye Geneli Ödüllü Çevrimiçi 8. Sınıflar LGS deneme...
2’nci güç ünitesinin buhar jeneratörleri Akkuyu NGS sahasına ulaştırıldı
Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 2’nci güç ünitesi için üretilen 4 buhar jeneratörü, sahada bulunan Doğu Kargo Terminaline ulaştırıldı. Buhar...
Görme engelli çocuklar, Toroslar Engelliler Akademisinde hayallerini canlandırdı
Toroslar Belediyesi, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenledi. Görme engelli çocuklar, kil terapisi ve dans etkinliği ile...
Akkuyu NGS’nin 1’nci güç ünitesine iç koruma kabuğunun 5. katmanı kuruldu
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin reaktör bölmesine iç koruma kabuğunun 5. katmanı monte edildi.
Dünyanın ilk rahim nakli ile doğan Ömer Özkan 20 aylık oldu
Mersin’de yaşayan, Antalya'da 2011 yılında rahim nakli yapılarak tıp literatürüne giren Derya Sert (32), 9 yılın ardından dünyaya getirdiği ve...
Telefon dolandırıcıları bankada suçüstü yakalandı
Mersin polisi, telefonda kendilerini "emniyet amiri, PTT müdürü, avukat" olarak tanıtıp, vatandaşları dolandırdığı iddia edilen 2 kişiyi bankada para çekerken...
Yağışlar umut verdi, yazın kuruyan Alata Deresi denizle buluştu
Ülke genelinde bir çok ilde olduğu gibi Mersin’de de 4-5 gün süreyle yağışlar etkili oldu, dereler coşkulu şekilde akmaya başladı....
MHP’li Kılavuz: “CHP-HDP-PKK iş birliği içerisindedir”
MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında CHP’yi hedef alarak “Terörist Demirtaş’ın 24 Kasım sabahı miting yapın çağrısına...
Akdeniz Belediyesinden öğrencilere ücretsiz eğitim ve sınavlara hazırlık paketi
Akdeniz Belediyesinin geçen yıl hayata geçirdiği ‘Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi Programı’, bu yıl yaklaşık 7 bin öğrencinin katılımıyla devam edecek....
Zoteeva: “Ana hedefimiz Akkuyu NGS’yi başarıyla tamamlayıp elektrik üretmek”
Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, pandemi koşullarında bile projeye hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, "Ana hedefimiz Akkuyu Nükleer...
“MİLLETİN PARASINI YEDİRTMEM” DEMİŞTİ.. YAPBOZ İLE PARALAR NEREYE GİDİYOR?
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki dönemlere göndermelerde bulunarak, "İş yapıyormuş gibi görünerek, parayı çarçur etmisler. Milletin parasını yedirtmem"...
Yenişehir Belediyesinden “Yeşil Alanlar Çalıştayı”
Mersin Yenişehir Belediyesi, iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele konusunda çalışmalarına devam ediyor. Yenişehir Belediyesi, bu kapsamda akademiysen ve uzmanların katılımıyla...
Karı koca 5 saat arayla korona virüsten öldü
Tarsus'ta karı koca 5 saat arayla korona virüsten hayatını kaybetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber