Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

Seçer, Erdemli’ye pedal çevirdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli sahil şeridinde oluşturulan bisiklet yolunun 4 kilometrelik kısmında vatandaşlar ve belediye yöneticileriyle birlikte pedal çevirdi. KentBis projesine yeni kazandırılan bisikleti deneyen Başkan Seçer’e, Arpaçbahşiş Mahallesi’nden başlayıp Tömük Mahallesi’nde sona eren bisiklet turu sırasında yazlıkçı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Seçer, Erdemli’ye pedal çevirdi
  • 18.06.2020

Başkanın bisikletiyle sahil şeridinden geçeceğini duyan yazlıkçılar bisiklet yolunun farklı noktalarında Başkan Seçer’in önünü kesti. Vatandaşlardan kimileri Başkan Seçer’e tatlı ikram etti, kimi keman çalarak, İzmir Marşı söyleyerek kendisini karşıladı.

Vatandaşların Başkan Seçer’e ilettikleri sorunların başında ise Erdemli’deki yazlık sitelerin en az 30 yıldır yaşadığı kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve içmesuyu sorunu geldi. Bir sitenin önünde Başkan Seçer’i durduran bir grup vatandaş da sahil kesiminde elektrik direğinin olmamasından, karanlık nedeniyle kayıklarının çalınmasından şikayet etti. Bu sırada bir vatandaş da keman çalmaya devam etti. Vatandaşları dinleyen Başkan Seçer’in, “Keman eşliğinde şikayetlerinizi anlattınız” demesi kahkahalarla, alkışlarla karşılandı. Başkan Seçer’i İzmir Marşı’yla karşılayan site sakinleri, “Memleketim” şarkısıyla uğurladı.

Başkan Seçer, yol boyunca karşılaştığı vatandaşlara,  yazlık sitelerin kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve temiz içmesuyu sorunlarını çözmek için en kısa zamanda somut adım atacaklarını müjdeledi, vatandaşları Çimsa sitesi önünde yapılacak halk toplantısına davet etti.

“Böyle bir tatil beldesine böyle yapılaşma olursa sonuç bu olur”

Bisiklet turunun sonunda, Tömük Mahallesi Çimsa sitesi önünde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer, “Sorunlar çok çeşitli, sorunlar bir yıla, iki yıla sarih değil. Çok eski, üst üste birikmiş ve bir kurumun değil, birçok kurumun, sadece kurumların değil vatandaşların ortaklaşa yarattığı bir sorunlar yumağı. Böyle bir tatil beldesine böyle yapılaşma olursa sonuç bu olur. Altyapı yapılmadan, yol yapılmadan, kanalizasyon yapılmadan, temiz içmesuyu getirilmeden böyle binaların yapılmasını çok çok geri ülkelerde görürsünüz. Öyle ülkelerde de bu bina yapacak para yok. Her tarafı çelişki. Şimdi biz bu sorunlar yumağını, çelişkiler ağını çözmeye çalışıyoruz” dedi.

“Mevcut koşullarda en iyi hizmeti vereceğiz”

Mersin’in 5 yıldır ‘bütünşehir’ yasası kapsamında yönetildiğini kaydeden Başkan Seçer,  “2014’ten önce bu bölgede sorunları çözecek kurumlar, merciler farklıydı. 2014’ten sonra bu bölgenin sorunlarını çözecek kurumlar, merciler, mevkiler değişti. 4 merkez ilçe dışındaki ilçeler görev alanı içinde değildi. 5 yıl belli ki belediyenin bocalama süreci olmuş. Ama artık ikinci 5 yıl başladı. İlk 5 yılın amalarına, fakatlarına, lakinlerine sığınmadan görev yapılacak bir 5 yıl olarak değerlendiriyorum. Gerekçeye sığınmadan çok önemli icraatlar yapmamız lazım. ‘İmkanımız var’, ‘imkanımız yok’, ‘yeniyiz’, ‘eskiyiz’, ‘sorunlar çok büyümüş’, ‘ne yapayım canım benden önce şöyle yapmışlar’, ‘şöyle bozmuşlar’ değil. Biz mevcut koşullar altında en iyi hizmeti vereceğiz. Bundan kuşkunuz olmasın. Mevcut koşullar altında. Zorlayarak. İmkanlarımızı zorlayarak” ifadelerini kullandı.

Altyapı çalışmalarına 303 milyon lira

Başkan Seçer, Erdemli’nin temel sorununun altyapı olduğunu vurgulayarak, bu gerçekten hareketle, önümüzdeki 4 yılda Erdemli’nin altyapı yatırımlarına 303 milyon liralık kaynak ayırdıklarını söyledi. Seçer,  Erdemli’de tamamlanmak üzere olan ve bu yılsonuna kadar başlayacak olan projelerin 182 milyon lira değerinde olduğunu, sadece Arpaçbahşiş-Tömük arasındaki bölgeye temiz içmesuyu ve kanalizasyon projesinin 147 milyon liraya mal olacağını anlattı.

“Arpaçbahşiş-Tömük arası kanalizasyon sorunu çözülüyor”

Bölgenin olmazsa olmazının kanalizasyon olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

Şimdi kanalizasyon kokusu içinde geldim.  Bu bir tatil sitesinde olabilecek durum değil. Şu anda sadece kanalizasyonun bize maliyeti yaklaşık 127 milyon lira. Biz bunun kaynağını da Fransız Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak alıyoruz. Son aşamadayız. Bunu İller Bankası kanalıyla yapacağız. Projesi hazır. Fizibilite ihalesine çıkılmış. Demek ki bu iş tamam. Artık yol alınmaya başlanmış. Bunu hızlandırmak için Lütfü Bakan’la da görüştüm. Ona rica ettim. Burası önemli. Yaz sezonu bitmeden burada kanalizasyon yapım işinin temelini atmak istiyoruz. Ancak daha önce 17 milyon liralık temiz içmesuyu yatırımımız var. Biz bunu kendi bünyemizde yapacağız MESKİ olarak. Şu anda ihale ilan aşamasında. İçme suyu projesi kanalizasyondan daha erken başlar. Bu bölgenin en önemli iki sorunu olan kanalizasyon, atık su arıtma ve içmesuyu projelerini de alnımızın akıyla ilk dönemimizde tamamlarız. Gidip orada İller Bankası’nda kamp kuracağız, bu işi bitireceğiz önümüzdeki günlerde.

“Sinekle mücadelede biyolojik yöntemler önemli”

Erdemli sahil şeridinin Milli Emlak’a ait olduğunu, sahil kesiminde düzenleme yapma yetkilerinin olmadığını ifade eden Başkan Seçer, buna rağmen sahillerde temizlik çalışmaları yapacaklarını, orta kaldırımların bakımını ise Karayolları ile yaptıkları anlaşma gereğince Büyükşehir Belediyesi olarak üstleneceklerini söyledi.

Başkan Seçer, sinekle mücadele konusunda ise kimyasal yöntemlerin yanı sıra biyolojik mücadeleye de önem verdiklerini belirterek, “Kimyasalla etrafı ilaçlamamız çözüm değil. Lepistes balıklarını sulama havuzlarına bırakıyoruz. Sadece Erdemli’de 17 bin sulama havuzu var. Bu size sivrisinek olarak dönüyor. Mesele kaynağında. Vatandaş da biz ne yapıyoruz diye bakmalı” dedi.

“Geliri en az azalan iki belediyeden biri Mersin”

Ekonomi bozulmadığı sürece, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin para sorununun olmayacağını ifade eden Başkan Seçer, “Mutlaka büyük projelerde kredi edinme, hibe edinme önemli bir avantaj. Ama Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin cari harcamalarını karşılamak için bir sorunu yok. Sıkıntılarımız olabilir ama güçlü bir belediyeyiz. Pandemi sürecinde de ekonomik daralmadan en az etkilenen iki belediye var. Biri Kocaeli, biri Mersin. Çünkü çark 12 ay dönüyor” diye konuştu.

“20 milyon liraya bir tesis yapılmış boş duruyor”

Başkan Seçer, sorunları yerinde tespit etme ve çözmenin daha doğru olduğunu vurgulayarak,  “Geçmişte yapılan yatırımları inceliyorum. O yatırımları kendi müktesebatımla, birikimimle yapma lüksüm yok. Tamamen siyasi taleplere cevap verme, günü kurtarma, oy endeksli yapılan yatırımlara da ben karşıyım. Ve çok büyük yatırımlar, bunların parasını da ödüyoruz. Geriden gelen bu yatırımların ödenmiş, bankadan borçlanılıp ödenmiş ya da hala o yüklenici firmaların alacağı var, onları ödüyoruz. Ama bu yatırımların karşılığı olmadığı zaman benim canım yanıyor. 10 milyon liraya bir bina yapılmış boş duruyor. 20 milyon liraya bir tesis yapılmış boş duruyor. Şimdi bizim için her bir kuruşun bir değeri var” dedi.

“En büyük enerji kaynağımız vatandaşlarımız”

Toplantıya katılan vatandaşlara teşekkür eden Başkan Seçer, “Bizim en büyük enerji kaynağımız vatandaşlarımız. Eğer o enerji olmazsa, o sevgi, insanların saçtığı o gülücük olmasa bu yorgunluğun altından bu gövdenin kalkması mümkün değil. Sizlerin hayır duası ve sevgisi bizim için yeterli” ifadelerini kullandı.

Toplantıda yazlıkçı vatandaşlar da söz alarak sorunlarını ve belediyeden taleplerini dile getirdi. Vatandaşlar, ilk kez bir belediye başkanının kendilerine vakit ayırdığını, dinlediğini belirterek Başkan Seçer’e teşekkür etti.

Erdemli’de tarımsal sulama havuzuna lepistes balığı bırakıldı

Seçer, Erdemli programı kapsamında, Akdeniz Mahallesi’nde bir tarımsal sulama havuzuna sivrisinek larvalarıyla beslenen lepistes balığı bırakılması etkinliğine de katıldı. Başkan Seçer,  Akdeniz Mahallesi Muhtarı Hüseyin Tuzla ve bahçe sahibi Halil Taner ile birlikte sulama havuzuna lepistes balıkları bıraktı. Lepistes balıklarının sivrisinek larvalarını yiyerek beslendiğini, böylece sinekle mücadeleye biyolojik yöntemle destek verildiğini belirten Başkan Seçer, sulama havuzuna,  “Bu havuza sinekle mücadele için Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından lepistes balığı bırakılmıştır” yazılı tabelayı astı.

Başkan Seçer, Akdeniz Mahallesi’nde yaşayan 80 yaşındaki Ümmü Teyze’yi de ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

www.sayfa33.com

Etiketler: / / / / / / /

Taraftarlardan Seçer’e, “Yine mi ‘reçete’… Kimseyi inandıramazsınız”
97. yılını kutlayan Mersin İdmanyurdunun gecesine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, bir kez daha "Reçete" deyince kırmızı şeytanları kızdırdı....
Arkadaşı denizde boğulan şahıs da hastanede hayatını kaybetti
Mersin’de önceki gün denize giren 2 arkadaştan birinin hayatını kaybetmesinin ardından hastaneye kaldırılan diğer şahıs da yaşamını yitirdi.
Başkan Gültak. “Kentsel dönüşüm, farklı mahallelerimizde devam edecek”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, kentsel dönüşüm projelerini farklı mahallelerde devam ettireceklerini söyledi.
Toroslar Belediyesinde personele yüzde 42 zam yapıldı
Toroslar Belediyesi Personel Limited Şirketi’nde en düşük ücretle çalışan personelin maaşına 1 Temmuz 2022 tarihi itibariyle yüzde 20, ek protokolle...
Akkuyu NGS’nin 1. ünitesinde türbin ekipmanlarının montajına başlandı
Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 1’inci ünitesinin türbin bölümünde türbin yoğuşturucusunun kurulumuna başlandı.
Lime cinsi limonda hasat başladı: Kilosu 50 lira
Türkiye’de sezonun ilk lime cinsi limonu hasadı Mersin'in Silifke ilçesinde yapıldı. 800 ağaçtan 400 kilogram hasat yapılan limonun bahçede kilosu...
Silahlı kavgada üç kardeşten biri öldü, ikisi yaralandı
Tarsus ilçesinde bir şahıs, daha önceden kavga ettiği kardeşlere pompalı tüfekle ateş açtı. Olayda kardeşlerden biri hayatını kaybederken, 2'si yaralandı.
Milli Bocce Sporcusu Mehmet Can’dan yeni rekor
Toroslar Belediyesinin Milli Bocce Sporcusu Mehmet Can Yakın, 49 tur koşu ve 48 isabetli vuruşla Türkiye rekoru kırarak altın madalyanın...
Mersin ve Diyarbakır’da kaçak akaryakıt operasyonu
Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Akaryakıt Kaçakçılığıyla Mücadele Özel Ekiplerince, Diyarbakır ve Mersin’de akaryakıt kaçakçılarına yönelik gerçekleştirilen 2 ayrı...
Akkuyu NGS sahasında Türk inşaatçılar ödüllendirildi
Akkuyu NGS sahasında görev alan Türk inşaatçılar, Türkiye'nin ilk nükleer santral projesine ve inşaatçılık mesleğinin ideallerine bağlılıkları ve titiz çalışmaları...
Yenişehir Belediyesi açık hava sinemasını mahallelere taşıyor
Yenişehir Belediyesi, vatandaşların nostaljik filmlerle keyifli bir yaz akşamı geçirmelerini sağlamak amacıyla mahallelere açık hava sineması kuruyor. Bu kapsamda...
Motosikleti gözü önünde çalındı
Mut ilçesinde bir kişinin evinin önüne park ettiği motosiklet gözlerinin önünde 2 kişi tarafından çalındı. Güvenlik kamerasına yansıyan hırsızlık olayından...
Servis aracının çarptığı 3 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
Tarsus ilçesinde servis aracının çarptığı 3 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.
Akdeniz’de binlerce kişi açık havada ‘Bergen’ filmini izledi
Akdeniz Belediyesince Millet Bahçesinin sahil etabında gerçekleştirilen açık hava film gösterimlerinin ilk gününde, binlerce kişi 'Bergen' filmini izledi.
Bakan açıkladı, bin 300 tarım kredi markete kasap reyonu açılacak
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bin 300 tane tarım kerdi market var. Bu marketlerde inşallah özellikle kasap reyonunu et...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber