Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 13,47 / Satış: 13,52
€ EURO → Alış: 15,38 / Satış: 15,44

Seçer, Erdemli’ye pedal çevirdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli sahil şeridinde oluşturulan bisiklet yolunun 4 kilometrelik kısmında vatandaşlar ve belediye yöneticileriyle birlikte pedal çevirdi. KentBis projesine yeni kazandırılan bisikleti deneyen Başkan Seçer’e, Arpaçbahşiş Mahallesi’nden başlayıp Tömük Mahallesi’nde sona eren bisiklet turu sırasında yazlıkçı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Seçer, Erdemli’ye pedal çevirdi
  • 18.06.2020

Başkanın bisikletiyle sahil şeridinden geçeceğini duyan yazlıkçılar bisiklet yolunun farklı noktalarında Başkan Seçer’in önünü kesti. Vatandaşlardan kimileri Başkan Seçer’e tatlı ikram etti, kimi keman çalarak, İzmir Marşı söyleyerek kendisini karşıladı.

Vatandaşların Başkan Seçer’e ilettikleri sorunların başında ise Erdemli’deki yazlık sitelerin en az 30 yıldır yaşadığı kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve içmesuyu sorunu geldi. Bir sitenin önünde Başkan Seçer’i durduran bir grup vatandaş da sahil kesiminde elektrik direğinin olmamasından, karanlık nedeniyle kayıklarının çalınmasından şikayet etti. Bu sırada bir vatandaş da keman çalmaya devam etti. Vatandaşları dinleyen Başkan Seçer’in, “Keman eşliğinde şikayetlerinizi anlattınız” demesi kahkahalarla, alkışlarla karşılandı. Başkan Seçer’i İzmir Marşı’yla karşılayan site sakinleri, “Memleketim” şarkısıyla uğurladı.

Başkan Seçer, yol boyunca karşılaştığı vatandaşlara,  yazlık sitelerin kanalizasyon, atıksu arıtma tesisi ve temiz içmesuyu sorunlarını çözmek için en kısa zamanda somut adım atacaklarını müjdeledi, vatandaşları Çimsa sitesi önünde yapılacak halk toplantısına davet etti.

“Böyle bir tatil beldesine böyle yapılaşma olursa sonuç bu olur”

Bisiklet turunun sonunda, Tömük Mahallesi Çimsa sitesi önünde vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Seçer, “Sorunlar çok çeşitli, sorunlar bir yıla, iki yıla sarih değil. Çok eski, üst üste birikmiş ve bir kurumun değil, birçok kurumun, sadece kurumların değil vatandaşların ortaklaşa yarattığı bir sorunlar yumağı. Böyle bir tatil beldesine böyle yapılaşma olursa sonuç bu olur. Altyapı yapılmadan, yol yapılmadan, kanalizasyon yapılmadan, temiz içmesuyu getirilmeden böyle binaların yapılmasını çok çok geri ülkelerde görürsünüz. Öyle ülkelerde de bu bina yapacak para yok. Her tarafı çelişki. Şimdi biz bu sorunlar yumağını, çelişkiler ağını çözmeye çalışıyoruz” dedi.

“Mevcut koşullarda en iyi hizmeti vereceğiz”

Mersin’in 5 yıldır ‘bütünşehir’ yasası kapsamında yönetildiğini kaydeden Başkan Seçer,  “2014’ten önce bu bölgede sorunları çözecek kurumlar, merciler farklıydı. 2014’ten sonra bu bölgenin sorunlarını çözecek kurumlar, merciler, mevkiler değişti. 4 merkez ilçe dışındaki ilçeler görev alanı içinde değildi. 5 yıl belli ki belediyenin bocalama süreci olmuş. Ama artık ikinci 5 yıl başladı. İlk 5 yılın amalarına, fakatlarına, lakinlerine sığınmadan görev yapılacak bir 5 yıl olarak değerlendiriyorum. Gerekçeye sığınmadan çok önemli icraatlar yapmamız lazım. ‘İmkanımız var’, ‘imkanımız yok’, ‘yeniyiz’, ‘eskiyiz’, ‘sorunlar çok büyümüş’, ‘ne yapayım canım benden önce şöyle yapmışlar’, ‘şöyle bozmuşlar’ değil. Biz mevcut koşullar altında en iyi hizmeti vereceğiz. Bundan kuşkunuz olmasın. Mevcut koşullar altında. Zorlayarak. İmkanlarımızı zorlayarak” ifadelerini kullandı.

Altyapı çalışmalarına 303 milyon lira

Başkan Seçer, Erdemli’nin temel sorununun altyapı olduğunu vurgulayarak, bu gerçekten hareketle, önümüzdeki 4 yılda Erdemli’nin altyapı yatırımlarına 303 milyon liralık kaynak ayırdıklarını söyledi. Seçer,  Erdemli’de tamamlanmak üzere olan ve bu yılsonuna kadar başlayacak olan projelerin 182 milyon lira değerinde olduğunu, sadece Arpaçbahşiş-Tömük arasındaki bölgeye temiz içmesuyu ve kanalizasyon projesinin 147 milyon liraya mal olacağını anlattı.

“Arpaçbahşiş-Tömük arası kanalizasyon sorunu çözülüyor”

Bölgenin olmazsa olmazının kanalizasyon olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

Şimdi kanalizasyon kokusu içinde geldim.  Bu bir tatil sitesinde olabilecek durum değil. Şu anda sadece kanalizasyonun bize maliyeti yaklaşık 127 milyon lira. Biz bunun kaynağını da Fransız Kalkınma Ajansı’ndan hibe olarak alıyoruz. Son aşamadayız. Bunu İller Bankası kanalıyla yapacağız. Projesi hazır. Fizibilite ihalesine çıkılmış. Demek ki bu iş tamam. Artık yol alınmaya başlanmış. Bunu hızlandırmak için Lütfü Bakan’la da görüştüm. Ona rica ettim. Burası önemli. Yaz sezonu bitmeden burada kanalizasyon yapım işinin temelini atmak istiyoruz. Ancak daha önce 17 milyon liralık temiz içmesuyu yatırımımız var. Biz bunu kendi bünyemizde yapacağız MESKİ olarak. Şu anda ihale ilan aşamasında. İçme suyu projesi kanalizasyondan daha erken başlar. Bu bölgenin en önemli iki sorunu olan kanalizasyon, atık su arıtma ve içmesuyu projelerini de alnımızın akıyla ilk dönemimizde tamamlarız. Gidip orada İller Bankası’nda kamp kuracağız, bu işi bitireceğiz önümüzdeki günlerde.

“Sinekle mücadelede biyolojik yöntemler önemli”

Erdemli sahil şeridinin Milli Emlak’a ait olduğunu, sahil kesiminde düzenleme yapma yetkilerinin olmadığını ifade eden Başkan Seçer, buna rağmen sahillerde temizlik çalışmaları yapacaklarını, orta kaldırımların bakımını ise Karayolları ile yaptıkları anlaşma gereğince Büyükşehir Belediyesi olarak üstleneceklerini söyledi.

Başkan Seçer, sinekle mücadele konusunda ise kimyasal yöntemlerin yanı sıra biyolojik mücadeleye de önem verdiklerini belirterek, “Kimyasalla etrafı ilaçlamamız çözüm değil. Lepistes balıklarını sulama havuzlarına bırakıyoruz. Sadece Erdemli’de 17 bin sulama havuzu var. Bu size sivrisinek olarak dönüyor. Mesele kaynağında. Vatandaş da biz ne yapıyoruz diye bakmalı” dedi.

“Geliri en az azalan iki belediyeden biri Mersin”

Ekonomi bozulmadığı sürece, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin para sorununun olmayacağını ifade eden Başkan Seçer, “Mutlaka büyük projelerde kredi edinme, hibe edinme önemli bir avantaj. Ama Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin cari harcamalarını karşılamak için bir sorunu yok. Sıkıntılarımız olabilir ama güçlü bir belediyeyiz. Pandemi sürecinde de ekonomik daralmadan en az etkilenen iki belediye var. Biri Kocaeli, biri Mersin. Çünkü çark 12 ay dönüyor” diye konuştu.

“20 milyon liraya bir tesis yapılmış boş duruyor”

Başkan Seçer, sorunları yerinde tespit etme ve çözmenin daha doğru olduğunu vurgulayarak,  “Geçmişte yapılan yatırımları inceliyorum. O yatırımları kendi müktesebatımla, birikimimle yapma lüksüm yok. Tamamen siyasi taleplere cevap verme, günü kurtarma, oy endeksli yapılan yatırımlara da ben karşıyım. Ve çok büyük yatırımlar, bunların parasını da ödüyoruz. Geriden gelen bu yatırımların ödenmiş, bankadan borçlanılıp ödenmiş ya da hala o yüklenici firmaların alacağı var, onları ödüyoruz. Ama bu yatırımların karşılığı olmadığı zaman benim canım yanıyor. 10 milyon liraya bir bina yapılmış boş duruyor. 20 milyon liraya bir tesis yapılmış boş duruyor. Şimdi bizim için her bir kuruşun bir değeri var” dedi.

“En büyük enerji kaynağımız vatandaşlarımız”

Toplantıya katılan vatandaşlara teşekkür eden Başkan Seçer, “Bizim en büyük enerji kaynağımız vatandaşlarımız. Eğer o enerji olmazsa, o sevgi, insanların saçtığı o gülücük olmasa bu yorgunluğun altından bu gövdenin kalkması mümkün değil. Sizlerin hayır duası ve sevgisi bizim için yeterli” ifadelerini kullandı.

Toplantıda yazlıkçı vatandaşlar da söz alarak sorunlarını ve belediyeden taleplerini dile getirdi. Vatandaşlar, ilk kez bir belediye başkanının kendilerine vakit ayırdığını, dinlediğini belirterek Başkan Seçer’e teşekkür etti.

Erdemli’de tarımsal sulama havuzuna lepistes balığı bırakıldı

Seçer, Erdemli programı kapsamında, Akdeniz Mahallesi’nde bir tarımsal sulama havuzuna sivrisinek larvalarıyla beslenen lepistes balığı bırakılması etkinliğine de katıldı. Başkan Seçer,  Akdeniz Mahallesi Muhtarı Hüseyin Tuzla ve bahçe sahibi Halil Taner ile birlikte sulama havuzuna lepistes balıkları bıraktı. Lepistes balıklarının sivrisinek larvalarını yiyerek beslendiğini, böylece sinekle mücadeleye biyolojik yöntemle destek verildiğini belirten Başkan Seçer, sulama havuzuna,  “Bu havuza sinekle mücadele için Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından lepistes balığı bırakılmıştır” yazılı tabelayı astı.

Başkan Seçer, Akdeniz Mahallesi’nde yaşayan 80 yaşındaki Ümmü Teyze’yi de ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

www.sayfa33.com

Etiketler: / / / / / / /

34 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs sahte kimlikle yakalandı
Tarsus'ta 34 yıl 4 ay 15 gün kesinleşmiş hapis cezası ile aranan A.A.A. isimli şüpheli sahte kimlikle yakalandı.
VANDALLAR İŞ BAŞINDA!
Mersin Millet Bahçesi'ndeki bazı tabela ve yapılara kişi veya kişilerce zarar verildi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, sosyal medya hesabından...
Ülkü Ocakları’ndan Türkiye’nin en büyük çevrimiçi deneme sınavı
Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından BİLGİOCAK’TA eğitim portalı üzerinden gerçekleştirilen Türkiye Geneli Ödüllü Çevrimiçi 8. Sınıflar LGS deneme...
2’nci güç ünitesinin buhar jeneratörleri Akkuyu NGS sahasına ulaştırıldı
Akkuyu Nükleer Güç Santralinin (NGS) 2’nci güç ünitesi için üretilen 4 buhar jeneratörü, sahada bulunan Doğu Kargo Terminaline ulaştırıldı. Buhar...
Görme engelli çocuklar, Toroslar Engelliler Akademisinde hayallerini canlandırdı
Toroslar Belediyesi, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenledi. Görme engelli çocuklar, kil terapisi ve dans etkinliği ile...
Akkuyu NGS’nin 1’nci güç ünitesine iç koruma kabuğunun 5. katmanı kuruldu
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci güç ünitesinin reaktör bölmesine iç koruma kabuğunun 5. katmanı monte edildi.
Dünyanın ilk rahim nakli ile doğan Ömer Özkan 20 aylık oldu
Mersin’de yaşayan, Antalya'da 2011 yılında rahim nakli yapılarak tıp literatürüne giren Derya Sert (32), 9 yılın ardından dünyaya getirdiği ve...
Telefon dolandırıcıları bankada suçüstü yakalandı
Mersin polisi, telefonda kendilerini "emniyet amiri, PTT müdürü, avukat" olarak tanıtıp, vatandaşları dolandırdığı iddia edilen 2 kişiyi bankada para çekerken...
Yağışlar umut verdi, yazın kuruyan Alata Deresi denizle buluştu
Ülke genelinde bir çok ilde olduğu gibi Mersin’de de 4-5 gün süreyle yağışlar etkili oldu, dereler coşkulu şekilde akmaya başladı....
MHP’li Kılavuz: “CHP-HDP-PKK iş birliği içerisindedir”
MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında CHP’yi hedef alarak “Terörist Demirtaş’ın 24 Kasım sabahı miting yapın çağrısına...
Akdeniz Belediyesinden öğrencilere ücretsiz eğitim ve sınavlara hazırlık paketi
Akdeniz Belediyesinin geçen yıl hayata geçirdiği ‘Akdeniz Belediyesi Eğitim Akademisi Programı’, bu yıl yaklaşık 7 bin öğrencinin katılımıyla devam edecek....
Zoteeva: “Ana hedefimiz Akkuyu NGS’yi başarıyla tamamlayıp elektrik üretmek”
Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, pandemi koşullarında bile projeye hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, "Ana hedefimiz Akkuyu Nükleer...
“MİLLETİN PARASINI YEDİRTMEM” DEMİŞTİ.. YAPBOZ İLE PARALAR NEREYE GİDİYOR?
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki dönemlere göndermelerde bulunarak, "İş yapıyormuş gibi görünerek, parayı çarçur etmisler. Milletin parasını yedirtmem"...
Yenişehir Belediyesinden “Yeşil Alanlar Çalıştayı”
Mersin Yenişehir Belediyesi, iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele konusunda çalışmalarına devam ediyor. Yenişehir Belediyesi, bu kapsamda akademiysen ve uzmanların katılımıyla...
Karı koca 5 saat arayla korona virüsten öldü
Tarsus'ta karı koca 5 saat arayla korona virüsten hayatını kaybetti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber