Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 16,36 / Satış: 16,42
€ EURO → Alış: 17,50 / Satış: 17,57

Zeynep Yıldız, Toros Dağları’nda 17 yıldır Kraliçe Arı üretiyor

Erdemli’de 17 yıldır arıcılık eğitmenliği yapan Zeynep Yıldız Mavi, kurduğu işletmede ürettiği Kraliçe Arıları, yurdun 7 ayrı bölgesine gönderiyor.

Zeynep Yıldız, Toros Dağları’nda 17 yıldır Kraliçe Arı üretiyor
  • 18.07.2020

Erdemli Halk Eğitim Merkezi usta öğreticisi Mavi, bir kovanın aşısı olarak nitelendirdiği kraliçe arının bal üretiminde verimi ve kaliteyi belirleyen en büyük unsur olduğuna dikkat çekti.

Kraliçe arının önemine değinen Mavi, “Kovan varlığımıza göre bal verimimizin, kovan başına düşük olmasının en büyük sebeplerinden birisi de nitelikli, vasıflı üstün karakterlere sahip ana arı üretiminin yeterli olmaması. Ya da arıcılarımızın bu analara ulaşamamasından kaynaklanıyor” dedi.

“Üstün vasıflı kraliçeleri Türkiye’nin her bölgesine gönderiyoruz”

Bundan yola çıkarak kendi tesisleri kurup ‘kraliçe’ yani ‘ana arı’ üretimine yöneldiğini ifade eden Mavi, “Kendi tesisimde genetik ve ıslah çalışmaları yaparak üstün karakterlere sahip ana arı üretimine başladık. Ve bu yıl içerisinde ülkemizin Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi dahil olmak üzere ülke genelimize ana arı ticareti yaptık. Üstün vasıflara sahip ana arı üretiyoruz. Bal verimi, kış şartlarını başarıyla geçirme, hastalıklara dayanıklılık, hırçınlık, uysallık, çalışma verimi, direnç bunların hepsi üstün vasıflar. Ve bunlar ana arının üzerinden işçi arılara geçer. Kısaca ana arı bir kovanın aşısıdır” diye konuştu.

“Kraliçe arıya talep yüksek”

Nitelikli ve üstün vasıflara sahip ana arı üretimi gerçekleştirip, bal verimi ve ürün artışı ile ülke arıcılığına katkı sunmayı hedeflediğini aktaran Mavi, kraliçe arı üretimine talebin yüksek olduğuna da dikkat çekti.

Mavi, “Beklediğimin de üstünde bir talep gerçekleşti. Hem yöremizin, hem bölgemizin bu anlamda önünü açtık diyebiliriz. Üretimimiz gelecek yıllarda da süre gelen zamanda Anadolu ırkımızın, kendi yerli arı ırkımızın da genetik ve ıslah çalışmaları ile devam edecek. Ve bu geliştirilmiş olan Anadolu arımızı da yöremize ve bölgemize kazandırmayı hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

Kraliçe arı üretimini endemik bitkilerinde yer aldığı yaklaşık 2 bin-2 bin 200 rakımında gerçekleştirdiklerini de anlatan Mavi, şuana kadar 2 bin kraliçe arıyı farklı bölgelere gönderdiklerini, üretimi kademeli olarak arttıracaklarını da kaydetti.

Eğitime katıldılar şimdi kraliçe arı üretmeyi öğreniyorlar

Zeynep Yıldız Mavi’nin üretimde en büyük destekçileri ise daha önceden eğitimlerine katılan öğrencileri. Onlarda üretime yardımcı olup katkı sağlarken, işin püf noktalarını keşfediyor.

Üniversite mezunu Kerim Ayberk Güney arıcılık eğitimlerine katıldığını teorik bilgilerin ardından uygulamaya geçtiğini belirterek, “Yıldız hanımın kraliçe arı üretimi yaptığını duyduk. Teoride nasıl yapıldığını öğrendik. Şimdi uygulamaya geçtik. Türkiye’nin her yerine kraliçe arı gönderiyoruz. Doğu Anadolu olsun, Karadeniz olsun, Marmara olsun. Talep çok fazla, hatta yetişemiyoruz” dedi.

Arıcılardan Ahmet Eroğlu da, “Nisanın ilk haftası başladığımız üretime Ağustosun 15’ine kadar devam etmeyi planlıyoruz. 400 rakımda başladığımız üretimimizi 2 bin rakımlı Musa Bozulduğu Yaylası’na taşıdık. Ağustos’un 15’ine kadar bu üretimi burada devam ettireceğiz. Ürettiğimiz ana arıları Türkiye’nin hemen hemen her gölgesine gönderiyoruz ve sonuçlardan çok memnunuz” diye konuştu.

4 çocuk annesi Rukiye Aydın ise kraliçe arı üretmeyi öğrendiğini, elde edeceği gelirle çocuklarının masraflarını karşılamayı düşündüğünü kaydetti.

Vatandaş, Bozyazı’daki sokak köpeklerinden şikayetçi
Bozyazı'da sürüler halinde gezen başıboş sokak köpekleri tehlike saçıyor. Özellikle sabah saatlerinde mahalle aralarında dolaşan köpekler, çocukların korkulu rüyası haline...
Alman turist evde ölü bulundu
Bozyazı'da Almanya'dan tatil için gelen 69 yaşındaki Friedrich Wilhdm, yaşadığı evde ölü bulundu.
Denizde kaybolan gencin cansız bedenine ulaşıldı
Mezitli'de, 4 gün önce serinlemek için girdiği denizde kaybolan yabancı uyruklu 21 yaşındaki gencin cansız bedenine ulaşıldı.
Yenişehir Belediyesi vezneleri hafta sonu açık olacak
Yenişehir Belediyesinde Emlak, Çevre Temizlik ile İlan ve Reklam Vergisi ödemeleri için vezneler bu hafta sonu da açık tutulacak. Hafta...
İpek böceğinin tanesi 5 lira
Tarsus ilçesinde yetiştirilen ipek böceklerin tanesi 5 liradan alıcı buluyor.
Toroslar’da Mahalleler Arası Futbol Turnuvası heyecanı sürüyor
Toroslar Belediyesince bu yıl 13’üncüsü düzenlenen 'Mahalleler Arası Geleneksel Futbol Turnuvası' heyecanı sürüyor.
‘Müsilaj’ operasyonunda 18 şüpheli gözaltına alındı
Mersin'de, organize suç örgütlerine yönelik 'Müsilaj' adı verilen operasyon çerçevesinde 18 kişi gözaltına alındı.
Sahte rapor operasyonunda 11 şüpheli tutuklandı
Mersin merkezli 8 ilde 'nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik ve rüşvet' aldıkları iddiasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 56 şüpheliden aralarında...
“Sektörlerimiz rakip değil,  birbirinin destekçisidir”
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, sektörlerin birbirleriyle bağlantılı ve birbirlerini etkilediğini belirterek, "Sektörlerimiz rakip...
KIZILTAN’A TEPKİLER SÜRÜYOR
MTSO'nun bazı üyelerinden Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan'a tepkiler sürüyor. Geçtiğimiz günlerde bir dizi açılış ve temel atma törenleri için...
Aslan: “Halkın güvenliği için üzerimize düşenin en iyisini yapma gayretindeyiz”
Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, halkın olağan hayatını güzel bir şekilde devam ettirmeleri için emniyet teşkilatı olarak üzerlerine düşeni en...
GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SADİR DURMAZ, BAŞKAN YILMAZ’I ZİYARET ETTİ
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ı ağırladı.
Mersin’in yeni Valisi Pehlivan, görevine başladı
Mersin'e atanan Ali Hamza Pehlivan, görevine başladı. Kamu görevlileri olarak vatandaşlar için bu görevi üstlendiklerini kaydeden Pehlivan, "Vatandaşlarımızın derdi bizim...
Mersinli fenomen Mehmet Furkan ödüle doymuyor
Yaptığı başarılı çalışmalar sonucunda ulusal medyada adından sıkça söz ettiren Mersinli fenomen Mehmet Furkan ödül almaya devam ediyor.
Akkuyu NGS’ye son teknoloji gözlem sistemi
Uzun yıllardan bu yana enerji karmasına nükleeri de eklemek isteyen Türkiye, bu yolda en büyük adımı, Akkuyu Nükleer Güç Santrali...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber