Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

SCOOTER KRİZİ

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 23.07.2020

Türkiye’nin genel anlamdaki nizamı Türkiye Büyük Millet Meclisinde sağlanıyor. Yerelde de Büyükşehir Belediye Meclislerinde…

Şu bir gerçek ki, meclislerde olağan tartışmaların, kavgaların dışındaki hal-hareket, söz ve girişimler, tarafları seçip o koltuklara gönderenler açısından sıkıntı yaratıyor. Vatandaş fena halde geriliyor. Keskin bir biçimde taraf olmak durumunda kalıyor ve bu yoruyor insanı…

Aslında her şeyden öte, vatandaş alması gereken hizmeti alamıyor. Yaşananlar ki, kısır döngü halini alıyor.

Gülümsemelerin ve uzlaşı havasında geçen ve de vatandaş lehine alınan kararlar, takdir görüyor ve ilerisi için umut vaat ediyor.

Ama gelin görün ki bu durum maalesef uzun sürmüyor. Uzun sürmemesinin nedenleri ise işe siyasetin karıştırılması ya da “Madem öyle işte böyle” den hareketle akla, mantığa sığmayan hamleler oluyor.

Mersin Büyükşehir Belediye meclisinde borçlanma talebinden süregelen bir tartışma var ve maalesef kavgalar gürültüler eksik olmuyor. Cumhur İttifakı paranın nereye harcanacağı ile ilgili açıklamalardan tatmin olmayıp, “Vatandaşın parasını çarçur ettirmeyiz” diyor, Başkan Vahap Seçer, “Borçlanmazsam hizmet edemem” şeklinde karşılık veriyor ve tartışmalar, (ki son birkaç birleşimde hiç de tasvip edilemeyecek boyuttaydı) yaşanıyor.

Şehrin genel anlamdaki nizamının sağlanması büyük oranda büyükşehir meclisinden geçiyorsa ve siz orada ısrarla siyaset yapıp, nizamı sağlayamıyorsanız, şehrin hali düşündürür…

Son birkaç gündür yaşan “Scooter Krizi” “Madem öyleye…”ye örnek teşkil edecek nitelikte.

Mersin Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, UKOME kararı olmadığı gerekçesiyle Akdeniz Belediyesine tahsis edilen 15 adet scooter’a el koymaya çalıştı. Üstelik bunu gece yarısı, üstelik de belediye binasının önüne kadar gelip Zabıta Müdürlüğü önünde yaptı.

“Biz vatandaşın hakkını koruyoruz. UKOME diye bir kurum var ve bu kurum yok sayılamaz” diyorsanız, haklı olabilirsiniz ama UKOME kararının gerekip gerekmediği bile net olarak bilinmiyor ve tartışılıyorken ve de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden alınan yazı da geçen, ‘scooter kullanımının yaygınlaştırılmasına engel olunmaması ve rekabet ortamının da korunması hususlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir’ ibaresi, yer alıyorken, neden öncesinde bir uyarı yapılmaksızın ve gece yarısı aniden yapılmak isteniyor?

Sıkıntı buradan başlıyor. Tüm bu bunlar, meclisteki yaşananların rövanşı niteliğinde, “Madem öyle…” düşüncesinden hareket edildiği izlenimini yaratıyor. Dolayısıyla “Su indirimi” konusundaki uzlaşıdan yine uzaklaşılıyor. Yine geriliyoruz.

RANT İDDİASI GÜNDEME GELDİ

Bugün bu tartışmalar ile ilgili bir iddia ortaya atıldı ki, doğruysa vahim bir durum söz konusu…

Buna göre, Büyükşehir Belediyesinin bu girişiminden sonra scooter hizmetini veren firmanın 2019 yılının Temmuz ayında kurulduğu, Ekim ayında Adnan Menderes Bulvarı, Forum civarı ve Babil-Hilton Oteli arasında faaliyet göstermesi ile ilgili UKOME kararının çıkarıldığı, Akdeniz Belediyesinin scooter hizmeti ile ilgili anlaştığı firmanın ise, Mersin Büyükşehir Belediyesine Şubat ayında UKOME kararı ile ilgili başvuruda bulunduğu, ancak gelinen süreçte başvuru ile ilgili Belediye yetkilileri tarafından hiçbir dönüşün sağlanmadığı ortaya çıktı. Haliyle bu durum “Rant mı var” sorusunu gündeme getirdi.

Bu tartışma daha ne kadar sürer, hangi boyutlara taşınır bilinmez ama uzlaşıdan uzak, misilleme düşüncesiyle hareket, kavga-gürültü şehre kaybettirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ