Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 31,98 / Satış: 32,11
€ EURO → Alış: 34,63 / Satış: 34,77

‘KAMBUR’

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 13.12.2020

Mersin’de metro tartışmaları yeni değil. Çok uzun yıllardır gündemde ama hep kısır tartışmalarla…

Şu bir gerçek ki, Mersin’in trafik ve ulaşım sorunu giderek artıyor. Ciddi adımların atılması şart.

Peki, kısır ve siyasi tartışmalar gölgesinde şimdilerde yeniden gündeme gelen “Metro” Mersin için söz konusu sıkıntıların ortadan kalkması anlamında fayda sağlar mı? Yoksa pek işe yaramayacağı gibi büyük bir külfet, sırtta kocaman bir kambur ve dolayısıyla çok daha büyük sıkıntıları mı beraberinde getirir?..

Vizyon sahibi, geleceği iyi gören, siyasi çıkar peşinde koşmayan ve gerçekten hizmet etmek isteyen yöneticiler, yönettiği kentlerin 50-100 yıl sonrasını düşünerek adım atmak zorundalar.

Günü kurtarma adına hayata geçirilen yap-boz projelerin aslında kentlere ne kadar zarar verdiği Mersin özelinde ortada…

Macit Özcan döneminde konuşuldu, çok az gündemde kaldı ve sonrasında rafa kalktı Mersin’de Metro projesi. Burhanettin Kocamaz seçim propagandasında kullandı, söz verdi. Seçildi, gündemine aldı. Metro mu, monoray mı, hafif raylı sistem mi?.. Tartışıldı ve sonrasında “Metro” dedi Kocamaz.

Tabii sesler yükseldi. ”Bu kentin dinamikleriyle çok tartışılmadı. Uzman şehir plancıları, mimarlardan oluşan STK’lar, dernekler, kurum, kuruşlar var. ‘Gelin; konuşulmadan, tartışılmadan getirdiğiniz bu sevdadan vazgeçin” dendi.

Sonra Kocamaz seçimi kaybetti ve Vahap Seçer göreve geldi. Seçer’in de seçim sözleri arasında vardı bu metro konusu. Ama Seçer, “Biz metro olsun demiyoruz. Değişiklik olacak büyük ihtimalle” dedi. Yani, kafasında metrobüs ya da hafif raylı sistem vardı.

Fakat daha sonra ne olduysa oldu. “Metro olacak” dedi. Proje hazırlandı ama yine kentin dinamikleri bu işe dahil edilmedi.

Gerçekten de Mersin’deki mevcut trafik ve ulaşım sorununu çözecek tek çare metro mu?..

Evet İstanbul, Ankara gibi fiziki yapı olarak, nüfus olarak büyük şehirlerde çare oluyor ve ekonomik olarak bir külfet getirmiyor. Kambur olmuyor yani…

Ama Mersin için; fiziki yapı ve nüfus düşünüldüğünde büyük bir külfet, yanı sıra kambur olacakmış gibi geliyor.

Zira önümüzde Adana örneği var. Üstelik Adana’nın nüfusu daha fazla. Orada çalışma hayatı da daha yoğun.

Yazı da ‘kambur’ kelimesi çok geçti. Bakın Adana milletvekili, üstelik de Sayın Vahap Seçer’in partilisi CHP’li Zülfikar İnönü Tümer çok uzun zamandır mecliste yalvar-yakarır “Bizi bu kamburdan kurtarın” diyor. Adana’daki metro için. Bunu AK Partili hükümete söylüyor.

CHP’li vekil, yapımına 1996 yılında başlanan ve 2010 yılı Mayıs ayında resmi açılışı gerçekleştirilen 535 milyon dolar maliyetli Adana metrosunun rantabl çalışmadığını, belediyenin gelirlerinin yüzde 40’ının (yüzde kırk’ının) metro borcuna kesildiğini anlatıyor ve ekliyor, “Adanalıların sırtında büyük bir kambur…”

İleride, (hem mevcut hükümet hem de aynı vekiller) devam ederlerse, CHP’li vekillerden Sayın Alpay Antmen’in, Sayın Cengiz Gökçel’in ya da Sayın Ali Mahir Başarır’ın, hükümete yalvar-yakarır, “Kurtarın bizi bu kamburdan” demeyeceğini garanti edebilir misiniz?..

O yüzden gelin metro yerine hafif raylı sistemi, metrobüsü vs. masaya yatırın, Mersin’in uzman dinamikleriyle konuşun, tartışın. Hem metrobüs ve hafif raylı sistemden dönüş, değişiklik ve hatta ortadan kaldırma daha kolay olur. Ama “metro işe yaramadı, külfet, kambur” diyerek ortadan kaldıramazsınız.

Siyasi çekişme, siyasi rant uğruna bu kentin geleceğini ipotek altına almaya kimsenin hakkı yok diye düşünüyorum.

Öte yandan kentini ve vatandaşını düşünen başta yerel idareciler olmak üzere bu metro projesine karşı çıkanlara yönelik her türlü; etik olmayan, bel altı, seviyesiz, tehditkar hal, hareket ve tavırlardan da vazgeçin. 10’lu dalkavuk şakşaklarının gazına gelmeyin.

Bu tip girişimler aslında sizin seviyenizi düşürür. Siyaseten de alaşağı eder.

Bazı dalkavuklar çarpıtmadan, ekleyip-biçmeden, montaj yapmadan belirteyim…

Metroya karşı çıkmak ahmaklıktır. Ama Mersin’deki metro projesine karşı çıkmak (yukarıdaki sebeplerden ötürü) ahmaklık girişimine karşı çıkmaktır. Mersin’in geleceğinin ipotek altına alınmasına, vatandaşın parasının çarçur edilmesine karşı çıkmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ