Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 8,27 / Satış: 8,30
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Hizmet-İş’te Mehmet Yüce dönemi

HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Mersin Şubesi’nin 6. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurulda Mehmet Yüce, Hizmet-İş Sendikası’nın yeni şube başkanı seçildi.

Hizmet-İş’te Mehmet Yüce dönemi
  • 08.04.2021

Genel Kurulda konuşan Genel Başkan Mahmut Arslan, 104 emekli amiralin imzasıyla yayınlanan bildiriye tepki göstererek, “HAK-İŞ olarak, demokrasi ve millet iradesine darbe iması oluşturacak tüm açıklamaları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Milletin imkanlarıyla o makamlarda olanlar millete ayar veremez, demokrasimize müdahale edemezler. Oturdukları yerlerden ahkam kesenler hadlerini bilecek” dedi.

HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Mersin Şubesi’nin 6. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Kovid-19 salgını nedeniyle sosyal mesafe, temizlik ve hijyen koşullarına uygun gerçekleştirilen genel kurula Genel Başkan Mahmut Arslan videokonferans yöntemiyle katılırken, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcıları Halil Özdemir, Celal Yıldız, Mehmet Keskin, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Genel Sekreter Remzi Karataş, Mersin Şube Başkanı Hüseyin Gün, Adana Şube Başkanı Abdurrahman Yücel, Karaman Şube Başkanı Mehmet Bayrakçı, Niğde Şube Başkanı Kadir Yenel, Genel Merkez Kadın Komite Başkanı Hatice Ayhan, şube delegeleri ve basın mensupları katıldı.

ARSLAN: “KİMSE MİLLETİMİZE AYAR VEREMEZ”
Genel Kurulda konuşan Genel Başkan Mahmut Arslan, 104 emekli amiralin imzasıyla yayınlanan bildiriye tepki göstererek, “Gece yarısı yayınlanan bildiriye karşı HAK-İŞ Konfederasyonumuz, aynı gün içinde bir karşı bildiri yayınlamıştır. Bu bildiriye karşı çok net ve çok sert bir tavır koyduk. Bu ülke ne yazık ki darbelerden çok çekti. Darbelerin faturasını en çokta çalışanlar olarak biz ödedik. Başta 12 Eylül darbesi olmak üzere, 28 Şubat süreci, 27 Nisan e-bildirisi, 71 muhtırası ve 15 Temmuz gibi ülkenin geçmişine ve geleceğine kasteden darbeci zihniyetten, en çok çalışanlar olarak biz çektik” dedi. 12 Eylül askeri darbesinde çalışanların ikramiyelerinin sınırlandırıldığını, kıdem tazminatı hakkının talan edildiğini ifade eden Arslan, “Sendikal yapılarımız darmadağın edildi. HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ kapatıldı. Çok zorluk çektik. Özellikle 28 Şubat‘ta da benzer şekilde bir post modern darbe ile karşılaştık. Ne yazık ki Türkiye’nin 300 milyar doları hortumlandı ve Türkiye büyük bir yoksullukla karşı karşıya kaldı. Kazanılmış haklarımızı kaybettik. Ama Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez 15 Temmuz’da bu darbecilere hadleri bildirildi. 15 Temmuz’da sokaklara dökülen milletimiz, siyasal görüşleri ne olursa olsun FETÖ’cü hainlere karşı dik durdu. Biz HAK-İŞ olarak, demokrasi ve millet iradesine darbe iması oluşturacak tüm açıklamaları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Milletin imkanlarıyla o makamlarda olanlar millete ayar veremez, demokrasimize müdahale edemezler. Oturdukları yerlerden ahkam kesenler hadlerini bilecek” dedi.

“HADDİNİ BİLMEYENLERE HADLERİNİ BİLDİRMEK İÇİN DEMOKRATİK TEPKİMİZİ KOYACAĞIZ”
HAK-İŞ’in hangi dönem olursa olsun kim iktidarda olursa olsun darbelere karşı net bir tavır aldığını ve bu tavrından dolayı da ağır faturalar ödediğini söyleyen Arslan, “Demokrasimize bundan sonrasında da sahip çıkacağız. Demokrasi yoksa sendikacılık yok, demokrasi yoksa haklarımız yok. Haddini bilmeyenlere hadlerini bildirmek için demokratik tepkimizi koyacağız” dedi. Demokrasilerde ifade özgürlüğünün olduğunu, ancak örgüt kurarak gece yarılarında yüce Türk milleti diyerek başlayan bildiriler yayınlamanın tarihi deneyimlerimizle darbelere zemin hazırlama anlamına geldiğini ifade eden Arslan, Türkiye’de bu tür imaların bir daha konuşulmaması için sorumlularından yargı önünde hesap sorulmasının önemine dikkat çekti. Arslan, “Bu ve benzeri girişimlere karşı gerek yargının gerekse tüm sivil toplum örgütlerinin tepki koymasını demokrasimiz açısından çok önemli ve anlamlı buluyoruz. 15 Temmuz’da sokaklara çıkan ilk HAK-İŞ olmuştur bugünde bunlara karşı gereken ilk tepkiyi HAK-İŞ göstermiştir” diye konuştu.

“MERSİN’DE YENİ BİR ADIM ATTIK”
KİT’lerde çalışan henüz kadro alamamış emekçiler için mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Arslan, “Mersin bölgesinde başta PTT olmak üzere, Devlet Hava Meydanları, Devlet Malzeme Ofisi, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi KİT’lerde uzun yıllardır örgütlü olduğumuz, toplu sözleşme süreçlerini sürdürdüğümüz ama kadro alamadığımız arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın da kadro taleplerini inşallah gerçekleştirmek üzere yoğun bir mücadele göstermekteyiz. 696 sayılı KHK ile pek çok arkadaşımız kadro aldı ancak KİT’ler de çalışan arkadaşlarımız kapsam dışında kaldı. Mücadelemizin bir ayağını da KİT’lerdeki arkadaşlarımızın kadro alabilmesi yönünde olacak şekilde belirledik” dedi. Hizmet-İş Sendikası Mersin Şubesi’ni yeni bir temsilcilikten öte, sağlam temeller üzerine yeniden inşa edilmiş bir emek kalesi olarak gördüklerini ifade eden Arslan, “Özgür iradeyle seçilecek arkadaşlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işçi kardeşlerimizin taleplerine ve sorunlarına daha hızlı ve çözüm odaklı çalışmalar yürüteceklerine gönülden inanıyoruz” dedi.

BELEDİYE EMEKÇİLERİNE TEBRİK
Pandemi kaynaklı zorlukların en büyüğünü belediye emekçilerinin yaşadığına dikkat çeken Arslan, “Pandemi döneminde sağlık emekçilerinin yanı sıra belediyelerde çalışan üyelerimiz de zorluklarla karşılaşmıştır. Belediye hizmetlerinde gece gündüz canla başla çalışan emekçilere yürekten teşekkür ediyorum. Pandeminin önlerine engel koymasına, pek çoğunun COVID-19 testinin pozitif çıkmasına rağmen üyelerimiz işlerini hiçbir zaman aksatmadılar. Türkiye’deki bütün belediye emekçilerini özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK’TAN ARSLAN’A TEŞEKKÜR
Akdeniz Belediye Başkanı M. Muhammet Gültak, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’a, HAK-İŞ’in ortaya koyduğu diyalog eksenli çalışmalardan dolayı teşekkür etti. İşçinin hakkını koruyan, adaleti sağlayan, işvereni de mağdur etmeyen bir anlayışın hakim olması gerektiğini ifade eden Gültak, “HAK-İŞ bu anlayışı layıkıyla temsil ediyor. Akdeniz Belediyesi emekçileri maaşlarını 4 ay geriden alıyordu. Biz maaşları zamanında ödüyoruz” dedi.

ÖZ: “ÜYEMİZ OLSUN OLMASIN BÜTÜN EMEKÇİLER MÜCADELE EDİYORUZ”
HİZMET-İŞ Sendikası’nın Mersin’de çeyrek asırdır örgütlü olduğunu kaydeden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, “Ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi Mersin’de de büyümeye devam ediyoruz” dedi. “Üyemiz olmasa dahi bizden beklentileri olan, çözüm üretmemizi bekleyen emekçiler var. Onlar içinde mücadele edeceğiz” diye konuşan Öz, “Bundan sonraki süreçte, göreve gelecek arkadaşlarımız Mersin Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri başta olmak üzere Mersinli tüm emekçilerin sorunları için mücadele verecektir” dedi. Tarsus ve Mersin şubelerimizde daha önce görev yapan teşkilat mensuplarımıza teşekkür eden Öz, genel kurulda seçilecek teşkilat mensuplarımızın HİZMET-İŞ bayrağını daha ileriye götüreceğine inandığını söyledi.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR”
Yaklaşık 106 bin emekçinin iş kolu değişikliği nedeniyle Hizmet-İş Sendikası çatısı altından ayrılmak zorunda kaldığını hatırlatan Öz, “Üyelerimiz sendikamızdan ayrılmak zorunda kaldılar ancak HAK-İŞ çatısı altında onlarla beraber olmaya ve mücadele etmeye devam ediyoruz. Bugün Hizmet-İş olarak, şehir hastanelerinde temizlik işlerinde, özel sektörde temizlik işlerinde, toplum yararına programlarda, ev ve konut işçiliğinde çalışan emekçilerimiz ile tıpkı belediye çalışanlarımız ile olduğu gibi yol yürümek istiyoruz. Bunun için örgütlenme çalışmalarımıza Türkiye genelinde hız vereceğiz. Bugün belediyelerde bin 400 iş yerinde aynı anda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütüyoruz. Pandemi dönemi nedeniyle azalan gelirler bu sözleşmelerimizin bazı iş yerlerimizde üyelerimiz lehine olmasını engelledi. Ancak pandemi döneminin de yavaş yavaş sona ermesiyle üyelerimizin hak ettikleri ücret ve sosyal hakları alması için yeni sözleşme dönemlerinde daha çok mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Gültak, gözlüğü kırılan öğrencinin talebini yanıtsız bırakmadı
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, gözlüğü kırılan 14 yaşındaki Muhammed Furkan Teker için talimat vererek önce hastaneye götürülmesini sağladı;...
Vatandaş istiyor, 250 kişilik ekip anında yerine getiriyor
Toroslar Belediyesi, 17 günlük tam kapanma döneminde hayata geçirdiği Gönül Bağı Projesiyle vatandaşın her derdine derman oluyor. Bir haftada binlerce...
Orhan KEMÂL’in kızı Şenyıldız ÖĞÜTÇÜ..
Baha Akıner'in köşe yazısı...
Tam kapanmada haller ile marketler arasındaki fiyat farkı dudak uçuklatıyor
Korona virüs salgınının artması nedeniyle 17 günlük ‘tam kapanma' sürecine giren Türkiye'de tarlada çiftçi, halde komisyoncu ciddi sıkıntı içine girdi....
Mersinli Romanlar Hıdırellez’i coşkuyla kutladı
Mersin Büyükşehir Belediyesinin organizasyonunda açık havada bir araya gelen Roman vatandaşlar Hıdırellez'i coşkuyla kutladı. Tam kapanma sürecinde Büyükşehir Belediyesinin sahilde...
Gültak: “Annelerimiz sanat atölyesinde, çocuklarımız kreşte olacak”
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Bahşiş Mahallesinde belediyeye tahsis edilerek yenileme çalışmaları başlatılan çok amaçlı binada, mahalleli kadınlar kurslarda...
Başkan Gültak, yenilenen Kazanlı Çok Amaçlı Spor Tesisinde incelemelerde bulundu
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, belediye tarafından baştan sona yenilenen Kazanlı Çok Amaçlı Spor Tesisinde incelemelerde bulundu.
MGC ile Ortadoğu Hastanesi arasında ‘sağlık protokolü’ imzalandı
Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) ile Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi arasında, kentteki gazetecilere sağlık indirimini öngören ‘sağlık protokolü' imzalandı. Protokolle gazeteciler,...
Yenişehir Belediyesi ekipleri 7/24 vatandaşın taleplerine cevap veriyor
Yenişehir Belediyesi korona virüs salgını ile mücadelede her zaman olduğu gibi tam kapanma sürecinde de tüm ekipleriyle görev başında, vatandaşların...
ÜLKÜ OCAKLARI’NDAN “3 MAYIS MİLLİYETÇİLER GÜNÜ MESAJI”
Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, 3 Mayıs Milliyetçiler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Dr. Sayıcı: “Kanser hastalığında erken teşhis hayat kurtarır”
Onkoloji Uzmanı Dr. Yasin Sayıcı, kanser hastalığında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirterek, "Erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Erken tanı için...
Atletizm Olimpik Deneme Yarışları sona erdi
Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 2021 faaliyet programında yer alan ve Mersin ev sahipliğinde 5 ülkeden 380 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen 'Atletizm Olimpik...
Bozyazı’da sosyal destek ödemeleri evde yapılacak
Bozyazı Kaymakamı Alp Eren Yılmaz, engelli ve yaşlı aylıkları ve sosyal destek ödemelerinin 5-10 Mayıs tarihleri arsında yapılacağını belirterek, "PTT...
Evet engellemeye çalışıyoruz ama neyi?
“Büyükşehir Belediyesiyle, Vahap Seçer ile ilgili eleştirel yazılar yazdığınızda, konuştuğunuzda, sorguladığınızda; neden muhatabınız bazı gazeteciler oluyor? Neden size yanıt belediye...
Çevre dostu belediye otobüsleri sefere başladı
Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesine kazandırılan CNG yakıtlı çevre dostu 87 yeni otobüsten, kente gelen 30 araçlık ilk filonun seferlere başladığı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber