Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 21,44 / Satış: 21,53
€ EURO → Alış: 22,94 / Satış: 23,03

5’Lİ MASA SENARYOLARI

Raşit Doğan
Raşit Doğan
  • 04.03.2023

Meral Akşener’in bir şekilde masadan kalkacağı ile tahmin yürütenlerden idim. Sayılan, saydığım birkaç sebepten biriydi tabii “Diretme…”

6’lı masa şimdi oldu 5’li masa. Masadan 1 tabak eksildi. (Malumunuz, buluşmaların sayısı artıp, bir aday, projeler açıklanmayınca; “Yemek yeyip, dağılıyorlar” esprileri yapılıyordu ve de Kılıçdaroğlu’da masa için “Sofra” kelimesini kullanmaya başlamıştı. Ki, Akşener’in masadan kalkması sonrası, “Soframızı genişleteceğiz” de dedi.)

Peki bundan sonraki süreçte masadan başka kalkan olur mu? Sofradan bir tabak daha eksilir mi? Ya da sofraya başka tabaklar koyulur mu?

Kılıçdaroğlu, “Ben bu saatten sonra değişmem, soframızı genişletmemiz lazım” dedi.

Seçime çok fazla bir zaman kalmadı. Bundan sonraki süreçte neler olacağını hep birlikte göreceğiz ama tıpkı Akşener’in masadan kalkma ihtimali ile ilgili daha önce senaryolarıyla ortaya koyduğumuz tahmin gibi; Millet İttifakı ile ilgili yaşanabilecek birkaç olumsuz senaryodan bahsetmek mümkün.

İttifakın ve masanın gizli ortağı HDP’nin alenen masaya oturması sonrası oluşabilecek senaryo nasıl olur?..

Diğer ortaklar, yumuşak tavır sergilemek ve kabullenmek isteseler de tabandan gelecek eleştiri ve bununla birlikte karşı ittifakın yürüteceği ve baskı oluşturacağı politikaya dayanamayabilirler ve masadan çekilebilirler. Zaten biri çekildiği zaman diğerleri de mecbur kalacaktır.

HDP bugüne kadar olduğu gibi gizli ortak olarak görünüp, fazla radikal çıkışlar yapmayabilir de ama bu zamana kadar masadaki Akşener faktöründen ötürü, Kılıçdaroğlu’nun sürekli teskinleriyle olmuştu bu sessizlik, gizlilik vs.

Şimdi Akşener gitti, “Fırsat bu fırsat” deyip, masada bir sandalye, bir tabak isteyeceklerdir diye düşünüyorum.

Bakın sonucu oldukça olumsuz olacak, masanın belki de tamamen dağılmasına sebep olacak asıl senaryolar “Pazarlıklar” noktasında olacak bence.

CHP ve HDP’nin haricindeki diğer 4 partinin oylarını bir araya getirseniz belki 1 vekil çıkartabilirler.

CHP masada ekmeğini paylaştığı bu partilere vekilliklerini de paylaştıracak. Hatta pazarlıklar da önemli bakanlıklar da konuşulacak.

Peki siz zannediyor musunuz ki bu pazarlıklar, paylaşımlar ve paylaştırmalar esnasında kavga-gürültü olmayacak!..

Şu diyalogların yaşanması muhtemel değil midir?

“Ona fazla verdiniz, bana az. Ben bu şehirden istiyorum. Şu bakanlığı bana verin. Bu şartlar altında bu masada daha fazla kalmak mümkün değil…” 

HDP masaya oturursa (Aslında oturmaz, gizli desteğini sürdürse dahi) : “Bizim sayemizde kazanacaksınız; hukuksal bazı düzenleme, Anayasa’da bazı değişikliklerr isteriz. Taleplerimizi karşılamalısınız. Birkaç bakanlık verin…”

Peki CHP’li bazı vekiller, milletvekili aday adayı, sonrasında adayı olacak partililer, il ilçe örgütleri, CHP seçmeni bu pazarlıklar, paylaşımlar, paylaştırmalardan  rahatsız olmayacak mı? Tepki göstermeyecekler mi? Rahatsız da olacaklar, tepki de gösterecekler, istifalar da olacaktır. 

“Bunların hepsi uydurma senaryo. Bu ittifak dağılmayacak” diyebilirsiniz. Evet senaryo ama “6’lı masa dağılmaz. 6 kişi olarak devam eder, uydurmayın” da demiştiniz.

Bekleyelim görelim…

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber