Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 21,44 / Satış: 21,53
€ EURO → Alış: 22,94 / Satış: 23,03

Gülcan Kış, CHP’yi karıştırdı

CHP Mersin Milletvekili aday adayı Gülcan Kış’a torpil iddiası CHP’yi fena karıştırdı. Mersin’den sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç’un aday adaylarıyla mülakat yaptığı esnada, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer destekli ve Seçer’in başkan vekili Gülcan Kış’ın, diğer adaylar sırada beklerken direkt genel başkan yardımcısının odasına girmesi, CHP’li diğer aday adaylarını kzdırdı. O esnada milletvekili aday adaylığı başvurularını yapan ve mülakat için sıra bekleyen partiye uzun yıllardır emek veren CHP’li kadın adaylar, Kış’a büyük tepki gösterdi, genel merkez koridorları torpil çığlıklarıyla yankılandı. Tepkiler daha sonra sosyal medya hesaplarına da yansıdı. Uzun yıllar CHP’ye hizmet eden Sibel Gazi, “Herkes sahadayken o yoktu. Meclis üyesi adayı olduğu belediye seçimlerinde, referandumda, genel seçimlerde tek bir gün dahi çalışmalarda görmedim. Vahap Seçer herkese eşit davransın” derken, Gazi’ye destek de yağdı. Partinin ağır toplarından Avukat Semra Kabasakal, İki dönem merkez ilçe kadın kolları başkanlığı yapan Hafize Muhtar, bir dönem CHP Mersin İl Kadın Kolları Sekreterliği yapan Yeşim Ertanoğlu Taştan, Haydar Bezgin gibi isimler ile çok sayıda partili Gazi’ye destek, torpile tepki mesajları yazdılar.

Gülcan Kış, CHP’yi karıştırdı
  • 21.03.2023

Duruma veryansın eden kadınlar, “20 yıldır meclis üyesi ama 20 dakika sahada görmediğimiz bir aday istemiyoruz. Kimse torpil ve adam kayırma ile bir yere gelmeyecektir. Sırtını güce dayayarak hazıra konmak isteyen fırsatçılar her daim olmuştur, olacaktır. O fırsatı vermeyeceğiz. Siyaset, basın, ticaret üçgeni kurarak vekillik bekleyen ve zerre kadar emeği olmadan sürekli koltuk kapanlara “yanlış yaparsınız” demek partimize borcumuz.” dediler. Kış’a sağlanan torpile tepki gösteren parti tabanı ise adayların liyakata göre belirlenmesini istedi.

GAZİ: “HERKES SAHADAYKEN O YOKTU”

Tepkisini sosyal medya hesabından duyuran CHP Mersin Milletvekili Aday Adayı Sibel Gazi,  “Öncelikle şunu bilmeni isterim ki Kış ailesi bizim eski dostumuzdur. Babam öldüğünde Hasan Kış ile aynı apartmanda komşuyduk. Eşini ve tatlı kızlarını çok severiz. Onlarda bizi severler. Hüseyin Kış ile Malatyalılar Derneğinde brilikte yöneticilik yaptık. Neşeli, kıvrak zekalı bir kişiliktir. Gülcan, geçmişte bazen buluşup yemeğe gittiğim arkadaşım, hemşehrimdir. Sessiz, sakin bir insandır.  Benim dünyamda kıskançlık diye bir kavram hiç olmadı hayatımda yarimden başka.. Hırs ise benim için yaptığım işi mükemmel yapmaktır. Hatta geçen yıl bildiğim tüm kadın adayları bir yemekte bir araya getirdim. Dayanışma içinde birlikte hareket edelim diye önerdim. Ancak öyle dışarıdan emeksiz birisi tepeden gelmez dedim. Hatta burada açıklayayım. Geçen hafta Mersin sorumlusu Genel Başkan Yardımcısı Engin Özkoç ile mülakatım esnasında “Neden illa bir kadın olsun denir, birden fazla olsun” derken aklıma gelen emektar bir isim olarak Cavidan Hanımı örnekledim. Dünyada kendisi adayken başka adayın ismini diyecek biri daha var mıdır bilmem. Varsa bunlardan biri de benim. İyi niyetimi anla. Ancak şahsen sevsem dahi Gülcan’ın adaylık başvurusunu desteklemiyorum. Elbette herkesin hakkıdır. Karışamam. Ancak desteklememek de benim tercihim. Çünkü kendisinin meclis üyesi adayı olduğu belediye seçimlerinde, referandumda, genel seçimlerde tek bir gün dahi çalışmalarda görmedim. Biz diğer tüm kadın adaylar, kadın kolları, gönüllüler aylarca eve girmeden köy köy sahada iken o hiç bir zaman yoktu” ifadelerini kullandı.

“SEÇER HERKESE EŞİT DAVRANMALI”

Gülcan Kış’ın 20 yıldır meclis üyesi olmasına rağmen sahada 20 dakika dahi göremediğinin altını çizen Gazi, “Hep imar komisyonunda görev alır. Yeni yüzler olsun tabi. Leyla gibi yeni yüzlere zaten desteğiz. Neden olmasın? Partimiz büyüyor. Mersin’in 12 erkek vekili var. Keşke yarısı kadın olsa. Leyla yıllardır STK’larda koşturuyor çocuk. Gram ticari hesabı yok. İdealist.  Tabi ki Gülcan arkadaşımız aday gösterilirse yine başarısını dilerim. Bizim esas meselemiz adaylar mı? Cumhurbaşkanlığı seçimi.. Önceliğimiz o.  Bugünkü yazımın muhatabını bir Gülcan mı sandın?  Altına propaganda yazdın. Sildim. Çünkü evvela konu onunla sınırlı değildi. Ta 1995’te Prof. Oya Araslı’dan, Mustafa Özyürek’ten son seçimlerdeki vekil sayımızın 3’e düşmesine kadar uzanan bir genel değerlendirmeydi. Seninle geçmişten gelen muhabbetimize ve dostluğa dayanarak saygımdan dolayı neden sildiğimi açıklamak için nezaketen aradım. Aramayabilirdim. Şaka ile “Sen de mi Brütüs?” diye güldüm hatta. Sana destek vereceksen kendi sayfanda yazabilirsin dedim. Sonrasında konuştuğum sitemi ve aramamı sosyal medyada yazman dostluğa sığmadı be dostum. Hele konuyu Vahap beye getirmen.. Vahap Bey CHP’nin ve hepimizin başkanı. Onun görevi her kadın adaya eşit davranmak. Bir baba gibi tüm partilileri sevmek, korumak, kucaklamak. Biz de onun çalışkanlığını seviyor, gururlanıyoruz” dedi.

KABASAKAL: “SANIRIM MECLİS ÜYESİ OLMAKTAN SIKILMIŞ, MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTEMİŞ”

Gülcan Kış’a sağlanan torpile tepki gösteren parti tabanı ise Sibel Gazi’ye destek verdi. Partinin emektarlarından Avukat Semra Kabasakal, “13. Cumhurbaşkanı adayımız ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Meclisinin; Belediye başkanları ve Belediye meclis üyelerinin istifa ederek Milletvekili aday adaylığı için müracaat etmemeleri yönünde aldığı ve il örgütlerine gönderdiği tavsiye kararına Mersin’de uyulmamıştır. Mersin Büyükşehir Belediye başkanın da desteği ve tavsiyesi ile Büyükşehir belediye meclisi üyesi Gülcan Kış görevinden istifa ederek Milletvekili aday adayı olmuştur. Sanırım büyükşehir belediye meclis üyesi olmaktan sıkılmış birazda milletvekili olmak istemiş. Ayrıca İstifası sebebiyle, yerine AKP’li Mehmet Sadık Türüt gelmiştir. Mersin Büyükşehir belediye meclisinde bir mevzi kaybedilmiştir. Ayrıca bu yarışta Partiye yıllarca sizin gibi emek veren kadın aday adaylarımızı da incitmiştir . millet vekili sıralamasında ,”önce seçim olsaydı bu adaylarımıza oy verirdik diyebileceğimiz adaylarımızın sıralamasının yapılmasını arzu ediyoruz. Bu hem partimizin üyelerinin ve halkımızın isteğidir. Aksi takdirde Mersin’de oy kaybı yaşama tehlikesi ile karşı karşıya kalırız. Bu arada ben aday adaylığa başvurmadım. Benim amacım Haramilerin korkulu rüyası, Türkiye’nin birleştirici gücü Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye Cumhuriyetinin 13.cumhurbaskanı olmasıdır. Birileri birilerini karşı karşıya getirmesin” ifadelerini kullandı.

HAFİZE MUHTAR: PARASI, DAYISI OLANLAR DEĞİL, EMEKTARLAR GELSİN

Sevgili arkadaşım Sibel, Senin gibi emektar olan kadınları biliyoruz. 2 dönem Merkez İlçe Kadın Kolu Başkanlığı yaptım. Kısa sürede olsa il kadın kolu başkanlığı yaptım.Bingöl e depremzedelere bir kamyon yardım  toplayıp götürdük. Oysa bu iş, il kadın kolunun göreviydi. Sonra Yenişehir ilçe yönetiminde kayyumluk görevim oldu.
Daha sonra yine Yenişehir ilçe yönetiminde ögretmen olduğum için, Egitim Sekreterliği görevini aldım.
25 yıldır partiliyim. Ülkemin aydinlık geleceği için, ilkelerim için çalıştım.Helal olsun. Bu 25 yıl içinde, yapılan doğru ve yanlışlara şahitlik yapmış bir kadın olarak, Geçmişte yaşadıklarımın ışığında; Partiye emek veren, ilkeli, oturduğu koltuğun hakkını veren , birikimli,mücadeleci, Sorunları görüp çözebilen, İnsan ilişkileri iyi, halkın içinde olan, kadın adayları destekliyorum. Parası, dayısı olanlar değil, Sahada emektar olan kadinlar gelsin. Sosyal Demokrat bir parti olarak, Genel merkezdeki yöneticilerimiz de bütün bunları dikkate alacaklardır. Aydınlık günlerin gelmesi yaklaştı. Başarılar diliyorum.Yolun açık olsun.

TAŞTAN: “PARTİ TOPLANTILARINA DAHİL GELMEYE TENEZZÜL ETMEZDİ”

Bir dönem CHP Mersin İl Kadın Kolları Sekreterliği yapan Yeşim Ertanoğlu Taştan ise, “Sibel Hanım yazınızı büyük bir dikkatle okudum. Her satırına katılıyorum. Gülcan Kış partide uzun yıllar meclis üyeliği yapmış olabilir. Ancak İl Kadın Kolları Sekreterliği yaptığım dönemde, kadın meclis üyeleri ile yaptığımız toplantılara bile katılmadı. Mazeret dahi beyan etmedi. İl Kadın Kolları ve İl yönetiminde görev yaptığım birkaç dönemde ne parti binasında ne de partinin etkinliklerinde bir kez dahi rastlamadım. Aday olmak elbette demokratik hakkıdır. Ancak Sayın Vahap Seçer’in adayı diye lanse edilmesi uzun yıllar boyu maddi manevi emek veren kadın adaylarımız için incitici olmuştur” dedi. Fatma Tandoğan isimli bir başka partili de Gülcan Kış’a tepki göstererek, “Partiye gram hizmeti olmayan… Sadece şovmenlik yapanlar var mesela. Eğer onlar seçilecek yerden aday gösterilirse bu parti Mersin’de tamamen yok olur. Halkıyla iletişim halinde olmayan… Telefonlarına bakmayan. Sadece kendi çevresine hizmet eden vekil istemiyoruz. Biz çok biliyoruz fotoğraf çektirip ….geri giden…Çok çalışmış gibi sosyal medyada yayınlayanları” dedi.

“BU DAYATMAYLA ANCAK 3 VEKİL ÇIKARTIRIZ”

Haydar Bezgin isimli bir başka partili de CHP’li Belediye Başkanlarına tepki göstererek, “Sibel hanım çok haklısınız. Ne yazık ki bizim seçtiğimiz belediye başkanı bize amirlik taslıyor. Halkın sesine hiç bir zaman kulak vermiyorlar. Kendilerini parti üstü bir ilah olarak görüyorlar. Halkın belediye başkanıyla ilgili görüşme taleplerine randevu vermeyenler her ne hikmetse emrinde çalıştırmak istediği kişileri milletvekili adayı olarak karşımıza çıkarıyorlar. Belediye başkanı parti başkanı gibi hareket ediyor. Ama unuttuğu bir şey var kendisi bir daha seçilebilecek mi? Bıraksınlar bu dayatmaları, bıraksınlar da halk için çalışan insanlar ve hak eden kişiler milletin vekili olsun. Bu partiye hizmet verenler gelsin. Gülcan Kış gibilerin hiç bir hizmeti olmayanları istemiyoruz. Böyle olursa Mersinde 3 vekil çıkarmak büyük başarı sayılır” ifadelerini kullandı. Gülbani Uzun da, “CHP’yi zenginlerin partisi algısından kurtarmalıyız. Ancak ve ancak liyakatın, emeğin, özverinin, değer gördüğü Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olabilir” dedi.

Etiketler: / / / /

O ALANDA MODERN BİR GENÇLİK VE SPOR MERKEZİ İNŞA EDİLİYOR
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Özgürlük Mahallesi’nde yaklaşık 5 bin metrekarelik alanı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsis ettiklerini ifade...
Başkan Gültak, tesis rantının önüne geçti!
Akdeniz Belediye Meclisi Haziran Ayı Birinci Oturumunda HDP’li meclis üyesi Mehmet Bitkin’in gündeme getirdiği Akdeniz Gücü Spor Kulübünün tesislerden çıkarıldığı...
“KAYIT YAPTIRMAMANIN CEZASI 6 MİLYON TL’Yİ BULABİLİR”
Şirketlerin VERBİS'e kaydı için son tarihin 5 Haziran olduğunu hatırlatan AEC Partners Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Murat Altındere, yaptırıma...
‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ kutlamaları başladı
Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek Hayat Boyu Öğrenme Haftası (1-7 Haziran) kutlamaları Mersin genelinde tüm ilçelerde düzenlenen birbirinden renkli etkinliklerle başladı.
VATANDAŞLARDAN BAŞKAN YILMAZ’A HİZMET TEŞEKKÜRÜ
Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; ulaşım, üst yapı, sağlık, turizm ve tarım alanında hayata geçirdiği birçok proje ve yatırımı...
BAŞKAN GÜLTAK; ‘KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ’
Başkan Gültak, yayınladığı yazılı mesajında, 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanı 2’nci tur seçimini kazanarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip...
Inter Antrenörü Stefano Co, Erdemli ’de antrenmana katıldı
Inter antrenörü Inter Academy Turkey Erdemli şubesinde sporcularla bir araya geldi.
Cumhur İttifakı milletvekilleri mazbatalarını aldı
Milletvekili Genel Seçimlerinde Mersin'de AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden seçilen milletvekilleri mazbatalarını aldı.
İlkokul öğrencilerinden ‘Geri dönüşüm’ malzemeleri ile muhteşem sergi
Mersin’de ilkokul öğrencileri geri dönüşüm malzemeleri kullanarak, bir yıllık emekleri sonucunda, yaşadıkları kent ile özdeşleşmiş doğal güzellikleri, lezzetleri, ünlüleri ve...
Mersin’de selden etkilenen vatandaşların hesaplarına 10 bin TL yatırıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kentte etkili olan sağanak yağışlar ve su baskınları sonucu evleri ve eşyaları zarar gören...
Inter Academy, Karadeniz’e açıldı
Inter Academy Turkey Yönetici Ortağı Hüseyin Kılavuz, Inter Antrenörü Stefano Co, Inter Academy Turkey Başantrenörü Ercan Genel, Inter Academy Turkey...
Mehmet Yüce’den kınama: “Şampiyonluğumuza gölge düşürülmüştür!”
Mersin İdman Yurdu Başkan Yardımcısı Mehmet Yüce, Kırmızı Lacivertlilerin Yomraspor’u 5-1 yenerek şampiyonluğa ulaştığı maçta yaşanan tatsız olayları sert bir...
BAŞKAN GÜLTAK; 14 MAYIS SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ, 28 MAYIS’TA KURULACAK SANDIKLARA TÜM SEÇMENLERİ ÇAĞIRDI
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, bir radyo programında katıldığı canlı yayında, “14 Mayıs’ta gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili...
TARSUSLU ŞEHİT SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
Şırnak Bestler Dereler bölgesinde teröristlere yönelik gerçekleştirilen operasyonda şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Serkan Ölmez, memleketi Tarsus'ta gözyaşları arasında son...
Mersin Valisi Pehlivan’ın makam aracı Togg oldu
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan Türkiye'nin milli ve yerli aracı Togg'u kullanmaya başladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber