Sayfa 33 -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Bilişim sektörü ödemelerde esneklik istiyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 9 No’lu Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon ve Büro Cihazları Meslek Komitesi Meclis Üyeleri pandemi nedeniyle bozulan ödeme dengelerinin çözümü için kolaylık bekliyor.

Bilişim sektörü ödemelerde esneklik istiyor
  • 23.06.2021

MTSO 9 No’lu Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Telekomünikasyon ve Büro Cihazları Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Hakan Kayacı, Ali Soyutürk ve Ali Mehmet Ak, sektörde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Hizmet sektörünün kapalı olmasının bilişim sektörüne etkilerine değinen Meclis Üyeleri, içinde bulundukları sıkıntılı süreci aşmak adına talep ettikleri destekleri anlattı. Düşük iş hacimleriyle çalıştıkları pandemi sürecinde oluşan kredi borçlarının ödenmesinde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Meclis Üyeleri, bu dönemde ödeme kolaylığı sağlanması adına esneklik beklediklerini belirtti. Zincir marketlerle yaşanan sıkıntılar ve online bayi satışları da ele alınan konular arasında yer aldı.

Kayacı: “Mutlaka ödeme kolaylığı sağlanmalı”
MTSO 9 No’lu Komite Meclis Üyesi ve Kayacı Bilgisayar Güvenlik Otomasyon Sistemleri Firma Sahibi Hakan Kayacı, hizmet sektörüne yönelik çalışmaları nedeniyle pandemi sürecindeki gerek yeme içme sektöründeki kapanmaların gerekse turizm sektöründeki pazar daralmasının doğrudan bilişim sektörünü de etkilediğini söyledi. “Firmalarımız doğrudan kapanmasa da hizmet verdiğimiz sektörler kapanınca bizim de nakit dengemiz büyük ölçüde bozuldu” diyen Kayacı, “Bu süreçte kapalı görünmediğimiz için yaşadığımız sıkıntılar çok fark edilmedi ve uygulanan desteklerden de yeterince yararlanamadık” değerlendirmesini yaptı. Desteklerden yeterince faydalanılamayınca ödeme dengelerinin daha da zorlaştığını belirten Kayacı şunları söyledi:
“Geçtiğimiz aylarda çeklerin ötelenmesi sorunu karmaşık hale getirdi. Çekler öteleniyorsa krediler de ötelenmeliydi çünkü işletmeler gelecek çeke güvenerek ödeme dengelerini ayarladı. Bankalar işletmelerden çok daha güçlü finans alt yapısına sahip olmasına rağmen bankaya ödemelere esneklik sağlanmazken işletmelere yapılacak ödemeler aksadı. Bütçeler daha çok açık verdi. Borçlarımızı ödeyebilmemiz için artık gelir elde edebilmeliyiz. Hepimizin sezondan beklentisi var. Mutlaka bir ödeme kolaylığı gerekli.”
Yeni gelen matrah artırımına da değinen Kayacı, borçların bir yıl yerine 36 aya yayılması halinde ödemeler konusunda daha rahatlayacaklarını vurguladı. 9 No’lu Komite tarafından Mersin Teknopark’ta başlatılan FPGA (Gömülü Yazılım Sistemleri) eğitimini başlattıklarına da değinen Kayacı, bu eğitimlerin kentteki Ar-Ge çalışmalarını ileri bir seviyeye taşıyıp şehre büyük katma değer sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.

Soyutürk: “Nefesimiz kesildi”
9 No’lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve AFZ Sistem Teknolojileri Sahibi Ali Soyutürk ise zincir marketlerde satılan elektronik eşyaların sektöre etkilerine değindi. Pandemi sürecinde kısa bir süre için zincir mağazaların gıda dışı ürün satışının önüne geçildiğini hatırlatan Soyutürk, “Ancak pandemi yasaklarının sona ermesiyle birlikte adeta o günlerin acısını çıkarır gibi oldular. Elektronik ne varsa tüm ürünlerden mağazalara yığdılar” dedi. Kapanmaların yoğun olduğu dönemlerde ciddi sıkıntılar yaşandığına işaret eden Soyutürk, “Sevindirici olan ise aşı hızının artmış olması. Bu, ülkemiz için de sektörümüz için de olumlu bir gelişme. En kısa sürede eski günlerimize dönmeyi umut ediyoruz” diye konuştu. Mevcut sıkıntıların aşılabilmesi için daha çok destek gerektiğini vurguladığı konuşmasında Soyutürk, “Maalesef mevcut destekler yeterli gelmiyor. Faydalanabilmemiz adına çıkartılan nefes kredisi yüksek faiz oranları ile adeta nefesimizi kesti. İşletmeler zaten can çekişiyor. Bu faizlerin bir kısmını devlet üstlenmeli” değerlendirmesini yaptı.
İnternet satışlarına da değinen Soyutürk, ana firmaların internet üzerinden daha uygun fiyatla yaptığı satışların bayileri zorladığını ifade etti.

Ak: “Kamuya satış yapamaz olduk”
9 No’lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve Penguen Bilgisayar Sahibi Ali Mehmet Ak ise öncelikli olarak kamu ihalelerine değindi. İhalelerde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Ak şöyle konuştu:
“Kamu kurumları, belediyeler, üniversiteler eğer alımı DMO’dan yapacaklarsa ödemelerini peşin yapıyorlar ürün sonra teslim ediliyor. İhale sonunda ürünü özel sektörden alacaklarsa ürün teslim edildikten sonra 16 ay ve üzeri vade yaparak ödeme yoluna gidiyorlar. Bu durum haksız bir rekabet getiriyor. Ayrıca DMO yüzde 15 daha yüksek fiyatla ürün satıyor. Usule uygun mudur? Alınan ürün sağlam mı yeterli mi hiç sorgulanmıyor. Kamu kurumlarına ürün vermez olduk. Bu noktada bir devlet müdahalesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum çünkü alım yapan kurum da zarar ediyor.”
Döviz kurları nedeniyle yaşadıkları sıkıntılara da değinen Ak, 3 gün önce aldıkları mal ile 3 gün sonrası aldıkları arasında fiyat farkının çok açıldığını bildirdi. Büyük marketlerin ise ürünü TL ile almaları nedeniyle sorun yaşamadığını kaydeden Ak, kur hareketliliğinin oluşturduğu sıkıntıların gündemden hiç çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

BİLEREK Mİ YAPILIYOR? BÜYÜKŞEHİR’DEN BAŞKAN GÜLTAK’A BÜYÜK AYIP
Mersin Büyükşehir Belediyesinin kısa bir süre önce başlattığı TEKSİN uygulamasının meclis üyeleri kısmında Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın tanıtım kısmına...
Başkan Gültak, zorla bağış iddialarını yalanladı
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, belediye zabıtasının vatandaşlardan zorla bağış topladığı yönünde bugün yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.
BAŞKAN GÜLTAK, “ÖNCE VATANDAŞIN MEMNUNİYETİ, ÖNCE HİZMET”
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, CNN televizyonuna canlı bağlanarak, bayramın ilk gününde yapılan hizmetleri anlattı. Sunucunun, "Siz nasıl bir bayram...
Vali Su, vatandaşlarla bayramlaştı
Kurban Bayramı namazını Hz.Miktad Camii’nde kılan Mersin Valisi Ali İhsan Su, namazın ardından vatandaşlarla bayramlaştı.
Başkan Gültak’tan kurbanlık için gelen vatandaşa çorba ikramı
Akdeniz ilçe Belediyesi, ilçede kurulan kurban satış ve kesim yerlerine gelen vatandaşlara ücretsiz çorba dağıttı. Belediye Başkanı Mustafa Gültak da...
Başkan Gültak’tan şehit ailesi ve gaziye vefa ziyareti
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Kurban Bayramı dolayısıyla Şehit Ömer Koca'nın ailesi ile gazi Ethem Coşkun'u evlerinde ziyaret ederek...
Sezer: “Kurban Bayramı, müstesna bir gündür”
Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Murat Sezer, Kurban Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Sezer, yayınladığı mesajında, “Bayramlar, kardeşliğin gereği olan dayanışmanın...
Akdeniz Kurban Bayramına hazır
Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Kurban Bayramı için gerekli tüm hazırlıkların yapıldığını belirterek, "Akdeniz’de ücretsiz kurban kesim ve satış yerlerini...
GÖLGELİ YANGIN BÖLGESİNDE
Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, ilçe başkanları ve yönetimiyle yangın bölgesinde kumanya dağıttı.
İki kişinin öldüğü yangın, maytap patlatan çocukların tineri tutuşturmasıyla çıkmış
Mersin'de bir mobilya atölyesinde çıkan ve 2 kişinin ölümüne yol açan yangının, maytap patlatan çocukların tineri tutuşturması sonucu çıktığı belirtildi.
Orman yangınında soğutma çalışmaları devam ediyor
Aydıncık ilçesinde çıkan ve 3 gün süren çalışmalar sonucunda kontrol altına alınabilen orman yangınında soğutma çalışmaları devam ediyor. Yangında bin...
AYDINCIK’TAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI.. 4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin ve Hatay’daki orman yangınlarının kontrol altına alındığını açıkladı. Bakan Pakdemirli, bin 500 dekar...
Aydıncık’ta yangın sürüyor.. Güneş kızıla boyandı.. 50 ev boşaltıldı
Aydıncık'ta çıkan orman yangını devam ederken, ekiplerin müdahalesi devam ediyor. Yangın dolayısıyla bölgede yoğun bir duman bulutu oluşurken, duman dolayısıyla...
Toroslar’da 15 Temmuz anısına bisiklet yarışları yapıldı
Toroslar Belediyesinin, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlediği bisiklet yarışları, 16 kategoride 145 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.
GÜLTAK, “SİYAH İNCİRİ TÜM TÜRKİYE’YE TANITACAGIZ”
Türkiye'nin ilk ‘siyah incir' hasadı Mersin'de yapılıyor. Mersin'in merkez Akdeniz ilçesine bağlı Bağlarbaşı Mahallesinde yetişen, tadı ve kalitesiyle öne çıkan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

mersin haber  mersin haber